Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningfunktionstrosor och sånt
You need to log in to create posts and topics.

Grejen med funktionstrosor, är det att man blir mindre blöt när man blir svettig eller att det är bekvämare? Ska man köpa märkes i en sportaffär eller uppnås samma effekt med vilka som helst som inte är i bomull?

Har kommit in i en fas där jag tycker att

Jag gillar syntet bättre än bomull. Bomullen känns kall när man svettas. Jag har ett par Newline i syntet som är helt underbara! Men det fungerar faktiskt precis lika bra med helt vanliga i syntet från Kappahl (tycker jag).

Om det är för motivationens s

Hej!
Jag kan rekommendera boxertrosorna i Micromaterial från http://www.ullmax.se. (t+)

De transporterar bort fukten och sitter skönt - och på plats - hela tiden.
Nu för tiden har jag inga andra när jag tränar (använder dem även ofta till vardags för att de är

Hm, jag springer (och har alltid gjort) i billigaste bomullsstring från H&M. Funkar bra för mig, sitter där de ska, blir inte blöta på ställen där det blir kallt, pga avsaknad av tyg (ja, ni fattar... 😉 ) och de är billiga. Snygga kanske de inte är, men

När jag utökade mina rundor märkte jag att jag lätt fick skav i ljumskarna av mina vanliga trosor, även de som sitter skönt i vanliga fall. Köpte därför på prov två par funktionstrosor (från Rönisch), och känner nu inget. Sen är de väldigt sköna i övrigt

Jag tycker inte det är så stor skillnad faktiskt. Jag springer oftast i billigast möjliga bomullstrosor, men har några funktionspar också...men jag tycker det är överskattat. Får man inte skav av bomull så behöver man inte något annat.

Roligare att lägg

Jag använder bara trosor under passen på vintern, då har jag funktionstrosor för att slippa bli kall nedre delen av ryggen, över njurarna liksom. Blir jag nerkyld där så kan jag få ont i ryggen.

På sommaren använder jag tights eller shorts som är gjorda

Jag använder Ullmax micro-boxertrosa på sommaren och Craft med Windstopper på vintern. Funkar jättebra för mig.

MarathonMia skriver om trosor här -> http://marathonmia.blogspot.com/2010/07/dagens-tips.html

Jag gillar funktionstrosor och tycker de är riktigt sköna att träna i. Dock tränar jag ganska ofta men tvättar sällan... Har därför valt att prioritera att använda mina funktionstrosor när jag cyklar för då behövs de mest. Till löpningen brukar jag köra p

Jag har funktionstrosor från Röhnisch, och de är jättesköna. Framförallt på spinning då jag inte använder cykelbyxor. 180 kr för två par tycker jag är överkomligt.