Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelGarmin connect - alternativ?
You need to log in to create posts and topics.

Finns det något bra alternativ till Garmin connect?

Vet inte om det bara är jag som inte lyckats hitta rätt eller om de funktioner jag letar efter inte finns. Vill gärna kunna plocka ut medel Puls, Hastighet och Höjd i insamlad data för ett valt tidsinte

TrainingPeaks eller Sporttracks kan vara värda att kolla upp.

Kolla "Garmin Traning Center"... nedladdningsbart från garmin sidan.

Prova inte Garmin TC, det är helt värdelöst och det finns princip inga funktioner alls!

Jag använder Sporttracks och är nöjd.
Har en Garmin Edge 500 som jag tankar till Sporttracks och där man kan titta på allt data och kombinera med olika vyer.
Från Sporttracks exporterar jag sedan med en knapptryckning träningspasset till Funbeat.

Fråga, om man nu har tankat sin apparat till Garmin TC kan man efteråt exportera från Garmin TC till Sporttracks? Kan nämna att jag tömt historiken i min Garmin Forereunner, så det är kört att importera till Sporttracks direkt från apparaten.

POLAR ProTrainer 5 är ett bra program.

@Bir Ger:

Det går bra. Exportera först dina pass från GTC (Högerklicka på My Activites och välj Export "My Activites"... från menyn). I SportTracks kan du sen välja att importera alla eller vissa pass från filen som skapades.

David, funkar det för Garmin?

Nope, men det är ett alternativ till Garmin Connect om man byter lite delar.