Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelHur stoppa trafik för tävling?
You need to log in to create posts and topics.

Det är Länsttyrelsen som ger tillstånd och utan poliser som upphäver trafikreglerna blir det knepigt.

Jag har hört samma sak som Joakim. Det är ett sånt projekt på gång.

Behövs verkligen polis för detta? har varit funktionär på många rallytävlingar, förvisso på mindre grusvägar (enskild väg?) men jag har aldrig sett en polis vid de tävlingarna.

I detta fall skriver man en notis i den lokala blaskan, lägger utskick i all

Det finns inget som säger att du ska följa en flaggvakts anvisningar.
Ska du arrangera en säker tävling så är Polis att föredra vid vissa korsningar och gärna MC-poliser som förstår var de ska vara.
Vissa tror att de ska vara inne i klungan!

Rent teoretiskt:

Man skulle kunna ge en ordningsvakt ett tillfälligt förordnande inom ett begränsat område och ge honom polismans befogenhet att släppa fram alt. stoppa trafik.

Polis bör ändå finnas i närområdet.

Enklare att sätta upp ett handmanövrerat trafikljuse.

En flagvakt har nog samma rättigheter som en flagvakt vid vägbyggen, tror jag!

Har varit med som flagvakt vid SM i triathlon i Helsingborg. (förra länge sedan)

Stod där cyklarna kom efter en backe och skullle igenom en korsning. Polisen lämnade en polis

Ja, h*n kan med stor sannolikhet få dig fälld för skadegörelse eftersom h*n inte behöver följa dina flaggsignaler.

Tvivlar kraftigt.

Så nästa gång det står en flagvakt som stoppar trafiken vid spängningarn efter Alafors. Så är det bara att köra och sedan stämma dom om något händer?

Du får testa och vi diskuterar cykeltävlingar som är det jag har varit med att arrangera.
Sprängningar har varit på nyårsafton och har inte haft flagvakt då.