Quote from Funbeat user on 11 November 2009, 12:54Sala HIM var min första triathlontävling. Det var vädligt trevligt och välarrangerat. Kan varmt rekommenderas även om det inte ligger i Stockholm.
Sala HIM var min första triathlontävling. Det var vädligt trevligt och välarrangerat. Kan varmt rekommenderas även om det inte ligger i Stockholm.
Quote from Funbeat user on 12 November 2009, 17:17SKAM!
Tävlingen i Stockholm var superkul och kalasbra arrangerat i mitt tycke utifrån de förutsättningar som finns/fanns(storstad, många deltagare etc).
Skulle vara oehört synd och en STOR förlust för triathlon i sverige om detta event försvann.
Vet inte
SKAM!
Tävlingen i Stockholm var superkul och kalasbra arrangerat i mitt tycke utifrån de förutsättningar som finns/fanns(storstad, många deltagare etc).
Skulle vara oehört synd och en STOR förlust för triathlon i sverige om detta event försvann.
Vet inte
Quote from Funbeat user on 12 November 2009, 17:28"Orsaken är att IMG anser att det är för långt kvar innan de kan göra vinst på arrangemanget, trots att tävlingen under de två år den genomförts haft en stark utveckling."
________________________________________________________Ok, läste den nämnda anle
"Orsaken är att IMG anser att det är för långt kvar innan de kan göra vinst på arrangemanget, trots att tävlingen under de två år den genomförts haft en stark utveckling."
________________________________________________________
Ok, läste den nämnda anle
Quote from Funbeat user on 12 November 2009, 18:37IMG står redan bakom stora event som t.ex. London triathlon, Stockholm marathon och Stockholm Open. Jag gissar att de har hyffsad koll på ekonomi osv, men självklart är det ett vinstdrivande företag och för en sport som är så liten som triathlon är i Sver
IMG står redan bakom stora event som t.ex. London triathlon, Stockholm marathon och Stockholm Open. Jag gissar att de har hyffsad koll på ekonomi osv, men självklart är det ett vinstdrivande företag och för en sport som är så liten som triathlon är i Sver
Quote from Funbeat user on 13 November 2009, 14:32Jag kan tipsa om Sundbyholmstriaden strax utanför Eskilstuna,även om den tävlingen inte heller ligger i Stockholms området.Men det är en trevlig tävling i allafall.
Jag kan tipsa om Sundbyholmstriaden strax utanför Eskilstuna,även om den tävlingen inte heller ligger i Stockholms området.Men det är en trevlig tävling i allafall.
Quote from Funbeat user on 13 November 2009, 18:34Ja, Sundbyholm är en trevlig tävling. Speciellt nu sist med masstart och nya sim- och cykelbanorna. Löpningen är inte att leka med dock... fast kul att banan går så att man möter andra hela tiden.
Ja, Sundbyholm är en trevlig tävling. Speciellt nu sist med masstart och nya sim- och cykelbanorna. Löpningen är inte att leka med dock... fast kul att banan går så att man möter andra hela tiden.
Quote from Funbeat user on 16 November 2009, 22:23Typiskt... hade tänkt göra min Tri-debut på Mazda Triathlon 🙁
Typiskt... hade tänkt göra min Tri-debut på Mazda Triathlon 🙁
Quote from Funbeat user on 16 November 2009, 22:24Samma här.
Samma här.
Quote from Funbeat user on 18 November 2009, 22:24Jag också!
Jag också!
Quote from Funbeat user on 18 November 2009, 22:24Finns det kanske nåt kul i Göteborgstrakten? Ingen som kört tävlingen i Umeå?
Finns det kanske nåt kul i Göteborgstrakten? Ingen som kört tävlingen i Umeå?