Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Jämförbara cyklar med motsvarande komponenter. Och om man nu motiverar de dyrare cyklarna med "finare" ramar så är det iallafall inte intressant för mig att betala 20000kr extra för det.

Även om man sminkar en gris så är det fortfarande ett svin.

Christoffer: Visst kan väl Canyon i vissa fall rent komponentmässigt anses vara prisvärda, typ i det fallet att du får typ Ultegrakomponenter istället för 105 på en liknande cykel. Men att häva förtjänster på upp till 20tkr är inte rimligt.

http://www.bikebuster.se/detaljer/120946.html

En Wilier TT Cento1 Crono 2011 Dura Ace DI2 som är drygt 30 loppor billigare på nätet.

Iofs är denna Wilier Cento1 DI2 racercykel - Racing Zero bara knappt 20 loppor billigare.

http://www.bikebuster.se/det

Ja, det underliga är att Göran matchar Bikebusters priser på Wilier.

Nu läste jag väl i första hand in prisvärdheten hos näthandlare typ Canyon i Christoffers inlägg. Och det är väl jämförelsen mellan vad en LBS och en näthandlare skulle ta idag som är intressant. Inte vad Bikebuster hävdar att en cykel skulle ha kostat nå

Jag hävdar inte att det finns någon annan fördel att köpa över nätet än just priset. Skulle inte priset vara en så stark faktor för mig så skulle jag självklart köpa i butik, och jag kollar så klart med mina lokala butiker vad de kan erbjuda.

Vad det g

Vilka butiker säljer Canyon?

Canyon säljs av Canyons web-butik. 😉

Mig veterligen så kan de flesta butiker ta hem cyklar på beställning.