Quote from Funbeat user on 5 September 2011, 21:03Röbospråret kan kombineras med Thunåsen. Galet bra träning för både ben och hjärta. Jag klistrar in ett av mina pass i området.
http://connect.garmin.com/activity/105725933
Röbospråret kan kombineras med Thunåsen. Galet bra träning för både ben och hjärta. Jag klistrar in ett av mina pass i området.
Quote from Funbeat user on 8 January 2012, 15:45Hur kommer man till Morga? Är det någon sprungit och reggat löprunda där, gärna från Sunnersta skidbacke, som ni vill dela med er av?
Är även jag relativt ny i Uppsala så har inte lyckats lokalisera alla bra löpområden.
Hur kommer man till Morga? Är det någon sprungit och reggat löprunda där, gärna från Sunnersta skidbacke, som ni vill dela med er av?
Är även jag relativt ny i Uppsala så har inte lyckats lokalisera alla bra löpområden.
Quote from Joel Enqvist on 8 January 2012, 15:51Det finns en cykel/gångväg från Sunnerstabacken till Flottsundsbron. Spring över bron och ta höger in på den smala asfaltsvägen som du finner direkt efter bron. Följ denna, som småningom övergår i upptrampad stig, vilken leder till Morga hage (det är mark
Det finns en cykel/gångväg från Sunnerstabacken till Flottsundsbron. Spring över bron och ta höger in på den smala asfaltsvägen som du finner direkt efter bron. Följ denna, som småningom övergår i upptrampad stig, vilken leder till Morga hage (det är mark
Quote from Funbeat user on 8 January 2012, 17:41Håga-Nåsten erbjuder en del backar, och massor av roliga skogstigar. En del mer steniga än andra. Går bussar ut till Hågaby, alt. kan man ta buss 2 till Flogsta och sedan springa in i skogen.
Håga-Nåsten erbjuder en del backar, och massor av roliga skogstigar. En del mer steniga än andra. Går bussar ut till Hågaby, alt. kan man ta buss 2 till Flogsta och sedan springa in i skogen.
Quote from Funbeat user on 9 January 2012, 00:06Orienteringsklubben i stan - OK Linné - har ett par backrundor i Morga respektive Uppsalaåsen mellan Ulleråker och Ultuna som de brukar springa. Kartor över dem finns på följande länkar:
http://www.oklinne.nu/documents/documents_open.php?id=166
http://ww
Orienteringsklubben i stan - OK Linné - har ett par backrundor i Morga respektive Uppsalaåsen mellan Ulleråker och Ultuna som de brukar springa. Kartor över dem finns på följande länkar:
http://www.oklinne.nu/documents/documents_open.php?id=166
http://ww
Quote from Funbeat user on 10 January 2012, 13:50Jag bor i Sunnersta och springer mycket i området. Tycker att Lunsen är fantastisk för distanssträckor - man kan omväxla sträckningen i oändlighet. Morga är jättefint, dels som kortare sträcka i sig. eller som del i en längre distans genom Lunsen. Klistra
Jag bor i Sunnersta och springer mycket i området. Tycker att Lunsen är fantastisk för distanssträckor - man kan omväxla sträckningen i oändlighet. Morga är jättefint, dels som kortare sträcka i sig. eller som del i en längre distans genom Lunsen. Klistra
Quote from Funbeat user on 10 January 2012, 16:00Nytt försök med länkar....
http://connect.garmin.com/activity/137422788#.TwxQlo5HBiw.email
http://connect.garmin.com/activity/120709447#.TwxRznrFsxg.email
http://connect.garmin.com/activity/113852645#.TwxRNyG2Fx0.email
Nytt försök med länkar....
http://connect.garmin.com/activity/137422788#.TwxQlo5HBiw.email
http://connect.garmin.com/activity/120709447#.TwxRznrFsxg.email
http://connect.garmin.com/activity/113852645#.TwxRNyG2Fx0.email
Quote from Funbeat user on 10 January 2012, 19:48Jag brukar springa varv på åsen vid Ultuna. Spring längs ån mot ultuna, när du kommer till åsen är det bara att välja ett ställe att springa upp på. Svårt att guida, det är nog lättaste om du bara springer ut dit och börja utforska området. En hel del sti
Jag brukar springa varv på åsen vid Ultuna. Spring längs ån mot ultuna, när du kommer till åsen är det bara att välja ett ställe att springa upp på. Svårt att guida, det är nog lättaste om du bara springer ut dit och börja utforska området. En hel del sti
Quote from Funbeat user on 11 January 2012, 15:14Tackar för alla nya tips på löprundor, nu blir det att testa några tidigare okända områden i helgen helt enkelt!
Tackar för alla nya tips på löprundor, nu blir det att testa några tidigare okända områden i helgen helt enkelt!
Quote from Funbeat user on 17 September 2012, 22:00Fråga till dig Bengt, rundan som var runt Lusen - kan man springa med vagn där eller är det en smal stig?
Någon som har tips på rundor som man kan springa med vagn?
Fråga till dig Bengt, rundan som var runt Lusen - kan man springa med vagn där eller är det en smal stig?
Någon som har tips på rundor som man kan springa med vagn?