Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningMarathondebut - Skor?
You need to log in to create posts and topics.

Under många år har jag använt Puma Roadracer till alla tävlingar från 5km till marathon med gott resultat, men nu verkar den inte finnas längre. Många verkar nöjda med Adidas Adios, så jag kommer nog att prova ett par sådana nästa gång.

Tibor > Inga problem! 🙂

Pontus > Adios kanske kan vara något at testa också! Tack för tips!

Som sagt, skor är väldigt individuellt men jag tycker du ska kolla på Salming Distance!
http://store.salming.com/shoes/men

Sprang min första mara i fastwitch. Perfekt sko i balansen mellan lätt, dämpad och rejsig. Jag velade många gånger innan loppet men det blev rätt. Annars tränar jag mest distans i Mirage men viktfördelen till fastwitch fällde avgörandet att använda dem oc

Vill man ha en lätt men ändå väldämpad sko vill jag slå ett slag på Hoka Clifton.
Ser tung ut men väger mellan Fastwitch och Miragen. Faktiskt närmare Fast.

http://www.ultramarathonrunningstore.com/Hoka-CLIFTON-Road-Running-Shoes-p/hokaclifton.htm

Jag gillar Adidas och springer i Adios 2 men om du inte är van med tunna skor eller längre distanser känns det bara dumt att riskera något och använda för tunna skor. Jag skulle testa Boston (eller liknande sko från annat märke). Lycka till.

Bra där Jan-Erik.

När jag har sprungit maraton, har jag alltid sprungit i mina bästa träningsskor. Ett par skor som jag är van vid. Som jag vet både fungerar i solsken och värme likaväl som i regn och kyla.
Faktiskt har det varit samma skor som jag använder i Lidingöloppe

Roligt att det poppar upp så många olka tankar och tips kring skor, intressant att det finns så många olika tankesätt.

Vissa vill ha sina trotjänare på fötterna, och andra som mig, vill ha ett par som man anväder sparsamt för att kanske få en kick och at

Brooks pure connect är den bästa maraskon jag haft. Har sprungit ut 4 par. Möjligtvis att din vikt gör att den straffar ut sig på 42k. Men kan rekommenderas till halvmaran för dig.

Min rekommendation blir Brooks flow. Också en sjukt skön sko!

Lycka till