Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelMat vätternrundan?
You need to log in to create posts and topics.

ett bra tips är dagarna innan långpass som tex vättern äta ordenligt och nån timma innan loppet dricka blåbärssoppa och dricka grädde jag dricker ca 3dl av varje.

ett ännu bättre tips är om nån skulle se det jag skrivit och vill prova samma sak så gör d

Den absoluta majoriteten som cyklar V(ingel)R(undan) har fett så det räcker och blir över, utan vispgrädde.

ja det finns nog många som inte behöver grädden där. men grädden gör enligt en undersökning (som jag inte hittar en länktill) att blodfettet höjs och där av fördelar ut glyckoblalala långsammare och under en längre tid osv

Jag tror inte att det var någon av cyklisterna i morse som tryckte i sig en trea vispgrädde innan linjeloppet.
Det finns bättre metoder att få optimerat sin fettförbränning.

det har jag inte sagt att det inte finns. men det duger nog fint för oss feta motionärer som har som mål att ta sig runt på en rimlig tid.
vilka metoder då??

Träning är underskattat.

Själv har jag en fettreserv för ca 10 VR om inte mer. Och jag tror inte jag är ensam om det;)

Det är väl bara att räkna lite. Vi säger att det kostar ca 10 000Kcal för en runda och då blir det ca 100000Kcal totalt för 10 rundor.
Och det motsvara ca 15kg

Jag intog ca 2,500 kcal under fjolårets VR, vilket räckte.

Träning ÄR underskattat!

Hmm... min kakmage borde m.a.o. räcka perfekt runt sjön... 😀 😉