Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

En annan sak som skiljer en tävlingssko från en vanlig är (väl?) att tävlingskon inte håller mer än typiskt 50 mil medan en vanlig sko håller 100-150.

"Håller" är en definition. Inom orienteringen brukar man tejpa skorna med silvertejp tills det inte går längre.

Håller är verkligen en definitionsfråga. Det som slits är dämpningen som efter ett tag slutar fungera och eftersom det är mindre dämpning i ett par tävlingsskor så slits den ut snabbare. Därmed inte sagt att resten av skon inte håller längre och har du et

..och har man ett riktigt fint löpsteg slits inte skorna alls (barfotalöpning). Det är därför skoindustrin väljer att tillverka skor som förstör löparnas löpsteg och sliter ut skor något så grönj*vligt! 😉

"Inov-8 är framtagna för terräng."

Inov-8 har även skor som passar för asfalt:
http://inov-8.com/Products-Activity.asp?AID=160&PG=PG1&L=22

"Håller" behöver inte definieras i det här fallet: när det gäller lättviktsskor gäller det att få bort överflödig vikt ;), mao så kan "slitsulan" på en lättviktssko göras tunnare än "slitsulan" på en mängdträningsko. Dämpning och sulan tar slut ungefär sa

Det är synd att det ska vara så svårt att hitta några mindre dämpade skor. De vanliga sportbutikerna verkar inte ha något intresse alls av att ta in ens några vanliga tävlingsskor.

@Daniel, ofta ligger dom å skräpar i reahögarna...

För att svara på trådskaparens andra fråga (2010-04-23 09:01); Lunaracer är en underbar och lätt sko och om du är så lyckligt lottad att den passar dig och dina fötter tycker jag verkligen att du kan köpa ett par. Finns billigt på wiggle.co.uk. (76 pund.

@Maria

Har hört samma omdöme av många när det gäller LunaRacer. Vad har du för steg? Neutral?

Edit: När jag ser rubriken inser jag hur dum frågan blev 🙂