Quote from Funbeat user on 16 March 2011, 21:17Den muskel som jag har problem med heter M. Tensor fasciae latae och är väl en sorts höftböjare... Töjningarna består av övningar där man tar det onda benet bakom det andra tills töjning känns på det berörda stället. Man kan göra dem antingen stående elle
Den muskel som jag har problem med heter M. Tensor fasciae latae och är väl en sorts höftböjare... Töjningarna består av övningar där man tar det onda benet bakom det andra tills töjning känns på det berörda stället. Man kan göra dem antingen stående elle
Quote from Funbeat user on 16 March 2011, 21:18Höftböjaren, iliopsoas:
BILD:http://depts.washington.edu/msatlas/images/201.jpg
Tensor fascia latae:
BILD:http://depts.washington.edu/msatlas/images/204.jpg
Höftböjaren, iliopsoas:
BILD:http://depts.washington.edu/msatlas/images/201.jpg
Tensor fascia latae:
Quote from Bjarne Lewin on 16 March 2011, 21:35Aha så smärtan satt liksom i höjd med höftkulan och inte som jag trodde på höftkammen.
Va bra att du kom iväg och fick riktig hjälp så pass snabbt 🙂
Aha så smärtan satt liksom i höjd med höftkulan och inte som jag trodde på höftkammen.
Va bra att du kom iväg och fick riktig hjälp så pass snabbt 🙂
Quote from Funbeat user on 16 March 2011, 22:03Hmm,när jag såg den bilden blir jag själv osäker....tycker själv arr jag har ont PÅ höftkammen och strax under,men längre fram än gluteamuskulaturen... Hon gjorde massa tester och jag litar på henne.
Hmm,när jag såg den bilden blir jag själv osäker....tycker själv arr jag har ont PÅ höftkammen och strax under,men längre fram än gluteamuskulaturen... Hon gjorde massa tester och jag litar på henne.
Quote from Funbeat user on 16 March 2011, 22:07Tensorn sedd från sidan i relation till gluteus maximus 🙂
BILD:https://online.epocrates.com/data_dx/reg/587/img/587-2.jpg
Tensorn sedd från sidan i relation till gluteus maximus 🙂
BILD:https://online.epocrates.com/data_dx/reg/587/img/587-2.jpg
Quote from Bjarne Lewin on 16 March 2011, 22:26Oj! Jag tittade visst slarvigt på bilden!
Gluteus medius fäster längre fram på höftkammen än g. maximus och det blir ju faktiskt väldigt nära tensor fasciae latae. Sen tror jag att gluteus minimus fäster ännu längre fram.
Muskler är intressanta 🙂
Sju
Oj! Jag tittade visst slarvigt på bilden!
Gluteus medius fäster längre fram på höftkammen än g. maximus och det blir ju faktiskt väldigt nära tensor fasciae latae. Sen tror jag att gluteus minimus fäster ännu längre fram.
Muskler är intressanta 🙂
Sju
Quote from Funbeat user on 17 March 2011, 17:21Ja det har hon säkert! Tack för de fina bilderna Annica!
Ja det har hon säkert! Tack för de fina bilderna Annica!
Quote from Funbeat user on 17 March 2011, 23:27Varsågod 🙂
Jag tycker själv det är lite lättare att göra rätt övningar om jag vet ungefär vart muskeln jag siktar på sitter och vart den tar vägen 🙂
Varsågod 🙂
Jag tycker själv det är lite lättare att göra rätt övningar om jag vet ungefär vart muskeln jag siktar på sitter och vart den tar vägen 🙂
Quote from Funbeat user on 23 March 2011, 21:37Du får ursäkta Åsa att jag inte läst igenom hela tråden men jag känner igen beskrivningen i din öppningspost. Jag hade liknande problem tror jag och strechade ut ITB-senan och blev snabbt bra (mindre än en vecka). Googla stretch för ITB-senen och prova ve
Du får ursäkta Åsa att jag inte läst igenom hela tråden men jag känner igen beskrivningen i din öppningspost. Jag hade liknande problem tror jag och strechade ut ITB-senan och blev snabbt bra (mindre än en vecka). Googla stretch för ITB-senen och prova ve
Quote from Funbeat user on 26 March 2011, 08:11Ska absolut testa! Vill så innerligt gärna bli bra! Saknar löpningen! Särskilt ni i detta härliga vårväder!
Ska absolut testa! Vill så innerligt gärna bli bra! Saknar löpningen! Särskilt ni i detta härliga vårväder!