Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelReflex på vätternrundan?
You need to log in to create posts and topics.

Måste man ha reflex både i fram och bakhjulet om man startar innan 2:50? Hur vet man om reflexer och lampor är godkända?

Det räcker med reflex åt sidan. Alltså kan man fästa dem på ramen.
Vet inte hur man ser om de är godkända, och jag tvivlar på att funktionärerna gör det också.

Du behöver inga reflexer i hjulen, om du använder reflextape på cykeln.

Jag har en eller 2 reflexer i bakhjulet så då räcker det alltså?

Hur är det med lyse kan man ta vad som helst som man har hemma eller ska man lägga pengar på det? Startar 0:30

Citat från vatternrundan.se

reflexer - gäller bara färd i mörker: vit fram, röd bak och vit eller gul på sidan. dom ska vara typgodkända vilket innebär att på reflexen finns i plasten präglat antingen ett E plus tecknen IVA för Europagodkänd eller ett st

Tack, då är det ringklocka som saknas också.
Ska nog ta den jag har på min tantcykel, den är stor och låter som en dörrklocka, plingar jag i den hoppar alla åt sidan gärna åt olika håll också:-) Så det är alltid lite pinsamt att använda den.

Ringklocka är det nödvändigt?

Om det ska vara lagligt. Man har viss form av kontroll in i startfållorna.

Det är inte precis så att dom kollar om man har ringklocka. Då är det VÄLDIGT många som inte får starta..

Polisen borde ta tag i detta kriminella cykelgäng.