Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelRullmotstånd dubbdäck...
You need to log in to create posts and topics.

Jag tycker inte extreme 300 är så himla lyckade på stockholmsasfalt, de hänger på en spik och har inte använt dem på åratal. W160 räcker långt och är betydligt billigare
http://www.cyclecomponents.com/1/sv/artiklar/nokian-mount-ground-w160-26-x-19.html

Jag hyllar Extreme för deras hållbarhet och att de alltid överraskar mig med hur bra de är på vinterunderlag. Pålitligheten är enorm och det är vad som är viktigt för mig när det kommer till vintercykling.

Det är säkert med Nokian A10 och P7- lampa.
Man liksom flyter fram genom vintertrafiken och slipper en massa mottrafikanter som bländar en. De lär sig efter första försöket.

Nokia ( nytt navn) ekstrem er det beste dekk jeg har testet på is og hard sne. Det er meg som er minusfaktoren, inte dekket. ( litt feg m.a.o)

Fick mina Suomi Tires (f.d. Nokian) A10 nu idag. Bra tajming på den leveransen. Vi har ju snö t.o.m. i Skåne!

Står att man ska pumpa dem till 58 PSI (dryga 4 bar).
Ni som har dessa däck, kör ni det trycket, eller högre?

Mina gamla Schwalbe Marathon Wint

Jag har kört med 5-5½ bar utan några problem.

Har precis fått hem de beställda Schwalbe Winter 30 mm. Tror att de kan vara lösningen för många som har haft svårt att få plats med dubbdäck i trånga ramar/framgafflar. De har 120 dubb, avstånd i längd mellan dubbarna är 18 mm (36 mm på resp sida). En öv

Har precis införskaffat ett par Suomi Tires Extreme 294 (fd Nokian Extreme 294) för min gamla MTB och undrar vad ett lämpligt däcktryck kan vara under inkörningen de första 50 km?

Det högsta som däcket tillåter.

"Det högsta som däcket tillåter."

Beroende på hur högt det är så är risken att du bara kör in dubben i mitten och att de ute på kanterna inte tar i ordentligt. Titta så att de tar i marken ordentligt så att du inte tappar alla kantdubb sen första gången