Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelSCF såpan fortsätter..
You need to log in to create posts and topics.

Om jag springer mitt 2-kilometersspår bak husknuten så vill jag på sikt springa det lite fortare. Om jag åker skidor i Lida så tar jag tid och jämför gång för gång - har jag blivit snabbare ? Nästa gång jag cyklar runt pölen vill jag göra det lite fortare

Tiden tar du lika enkelt själv.
Du kan ändå inte jämföra tider mellan olika år och startfält.

Längdskidlicensen - i sin traditionella form - avskaffades för flera år sedan.

Det är klart att jag kan jämföra tider mellan olika år och olika startfält, att jämförelsen kanske haltar lite grann är en annan sak.

Men kärnfrågan är, varför jag som motionär ska förväntas vara ointresserad av tider och placeringar?

Fredrik, jag har

> Fredrik, jag har tolkat tvånget på klubbtillhörighet till VS som ett indirekt licenskrav.

Det är en försäkringsfråga och inget annat. F.ö. finns det gott om gratisklubbar så det behöver inte kosta något heller.

Ari: Då behöver du ingen "officiel"tidtagning av VR eftersom att den haltar ändå.

Skälet är enkelt eftersom din startgrupp, starttid och vilket rulle du kan sitta på spelar väldigt stor roll. Sedan påverkar väderleken en del också.
Framför allt om det bl

Ari: som svar på din kärnfråga är att du borde du tävla istället.

Bra att du redde ut detta för oss David.

David om du har klena ben så har jag dålig tävlingsinstinkt.
Jag skulle på upploppet tacka dig för en trevlig cykeltur och släppa förbi dig så att du inte blir kinkig.

Men, men man ska inte bli för trångsynt, faller andan på så är jag öppen för att tävla

Ari: Ändå så har du behov av tider och placeringar på VR. Fastän du kör runt i goda vänners lag.

Jag brydde mig faktiskt inte så mycket om min placering när jag körde 96.
Tiden såg jag vad den var.