Quote from Funbeat user on 16 February 2008, 10:06Fast Shimanos såna skor är fortfarande väldigt låga, och neopren är fortfarande inte vattentätt. Jag menar rejäla saker, som går så långt upp att det inte kan skvätta underifrån ens, och aldrig bli en glipa mellan skorna/överdragen och regnbyxorna.
Hälen
Fast Shimanos såna skor är fortfarande väldigt låga, och neopren är fortfarande inte vattentätt. Jag menar rejäla saker, som går så långt upp att det inte kan skvätta underifrån ens, och aldrig bli en glipa mellan skorna/överdragen och regnbyxorna.
Hälen
Quote from Funbeat user on 17 February 2008, 20:03Jag köpte med ett par Biltema-skoöverdrag till min kusin i dag, men vi hann inte ut ur stan innan dragkedjan sprack... 🙁
Mina har dock hållt hela vintern.
Jag köpte med ett par Biltema-skoöverdrag till min kusin i dag, men vi hann inte ut ur stan innan dragkedjan sprack... 🙁
Mina har dock hållt hela vintern.
Quote from Funbeat user on 18 February 2008, 01:51Oj! Ja, jag har oroat mig för dragkedjan, men trots allt har den stått pall för en hel del drag och slit under ett par vintrar.
Oj! Ja, jag har oroat mig för dragkedjan, men trots allt har den stått pall för en hel del drag och slit under ett par vintrar.
Quote from Mattias Johansson on 18 February 2008, 07:48Ena är kass. Andra håller fortfarande. Har använt dem kanske ett 10 tal ggr.
Ena är kass. Andra håller fortfarande. Har använt dem kanske ett 10 tal ggr.
Quote from Funbeat user on 18 February 2008, 09:16Surt. Fast jag visste ju om dragkedjeproblemet innan jag bestämde mig för att köpa.
Hur "sprack" den? I sömmen eller gick dragkedjans hårda delar sönder?
Surt. Fast jag visste ju om dragkedjeproblemet innan jag bestämde mig för att köpa.
Hur "sprack" den? I sömmen eller gick dragkedjans hårda delar sönder?
Quote from Funbeat user on 18 February 2008, 09:29Det sa "sproink" och så sprack själva dragkedjan upp (hårda delarna alltså). Den lossnade dock inte så överdragen satt fint hela passet, men han konmmer aldrig kunna stänga den dragkedjan igen efter han öppnat den. Den delen man drar dragkedjan med flög a
Det sa "sproink" och så sprack själva dragkedjan upp (hårda delarna alltså). Den lossnade dock inte så överdragen satt fint hela passet, men han konmmer aldrig kunna stänga den dragkedjan igen efter han öppnat den. Den delen man drar dragkedjan med flög a
Quote from Funbeat user on 18 February 2008, 09:34Ooooops :(.
Inte direkt ens en händig Anne Mari kan fixa då ju.
Ooooops :(.
Inte direkt ens en händig Anne Mari kan fixa då ju.
Quote from Funbeat user on 18 February 2008, 09:35Säkerhetsnål.
Säkerhetsnål.
Quote from Funbeat user on 18 February 2008, 09:39Fast för mig spelar det ju mindre roll för jag kan ju inte dra upp dragkedjan särskilt långt ändå. Mina muskulösa ben vet ni.
Fast för mig spelar det ju mindre roll för jag kan ju inte dra upp dragkedjan särskilt långt ändå. Mina muskulösa ben vet ni.
Quote from Mattias Johansson on 18 February 2008, 10:01Samma. Dagkedjan låser inte längre. Så jag ställer "låset" i mitten. Längst upp drar man ihop med bandet.
Samma. Dagkedjan låser inte längre. Så jag ställer "låset" i mitten. Längst upp drar man ihop med bandet.