Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

här vill jag ge några nyckellpass till den som vill träna lite mer seriöst för att springa sin dröm mil!

vecka1. 6*1600m. 3min jogg vila
vecka2.10-12*400m. 200m jogg vila
vecka3.3200m+4*1600m. 5min jogg vila efter 3200m, 3min jogg vila efter 1600m
vecka4

Lovar du? 🙂
Nu har du satt ett sånt hjärnspöke i huvudet på mig så nu måste jag ju prova bara för det!

Exakt det där programmet läste jag om i RW förra sommaren och jag blev väldigt intresserad. Tyvärr hade jag ont i höger vad så det var inte läge att köra det då, men jag tycker idén är mycket intressant. Skulle vara kul att höra om någon har testat det? J

Ja just nu har jag två mål, klara 5 km under 26 och sedan 25 minuter, och klara halvmara under två timmar, milen är min bästa distans relativt tabellerna, så nu är jag ute efter kortare och längre ... hur ska jag göra då? Och halvmaran är min prio 1.
(Lån

Kort sagt, Lingling: Hur ska vi som koncentrerat oss på milen nu bli snabbare på HM (och även LL i mitt fall)? Fler långpass?

Ett riktigt långpass/vecka är väl närmast att betrakta som ett nyckelpass för halvmaran och maran. Och så kombinerat med något kvalitetspass per vecka (snabbdistans/backe/intervaller osv) samt något/några till pass. Det var åtminstone så jag kapade 13 min

Tonni - vilket tempo ska man hålla i de olika passen?

Tänkt tävlingstempo på 10 km.

tänkt? ska man behöva tänka också? trodde det räckte att springa 😀

Det har diskuterats här
http://www.funbeat.se/discussion/show.aspx?ThreadID=1200167

Länk till programmet
http://www.runnersworld.com/race-training/performance-page-best-10k-workout