Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Tack för tipset Robrun! Ska kolla! Bra veta ,Är som nybörjare ännu när har börjat tävla som gamling! ;).

12, 01 på 100 m av en 55-åring är sjukt bra!

(Och väldigt omotiverande för mina veteran-tävlingslustar)

hehe, kolla Svenska M45 rekorden på 100, 200 & 400m, en gammal fotbollsspelare, senare bodybuilder, senare Sub 3 marathonlöpare och slutligen sprinter på gamla dar. 51.74 på 400m fick mig att övergå till gymmet (och det var jag som lurade ner honom i spik

Kanske inte riktigt det här ämnet, men eftersom ni har lite koll på tider på sprintdistanser så vill jag fråga vad ni säger om följande:

jag såg ett program på tv häromveckan som handlade om kraftigt överviktiga personer (jag minns inte om det var svensk

Låter tokbra (det kanske var 100 yards? = 91m?) men ändå, riktigt bra.

Håller med, det låter väldigt bra.

Tycker jag också.
Jag väger runt 70 kilo och brukar kuta mina hundrametersintervaller på 15-16 sekunder.
Nu är det för all del just intervaller och inte ett maxlopp, men jag tycker ändå att det känns rätt snabbt när man springer i det tempot.

Tror Magnus Samuelsson sprang 100m på runt 14 sekunder i programmet Superstars, med en vikt på 130 kg kanske?

Magnus väger väl ca 150? Men för anaerobiskt arbete spelar det mindre roll så länge det är så mycket benstyrka. Ricky Bruch gjorde 7,1 på 60 m på kolstybb vill jag minnas ca 120 kg.

Jag såg också när samuelson sprang 14 sekunder. Imponerande.Själv är 46år väger 75kg. tränat mycket löpning och annat.På hundra meter de bästa tiderna är grund om 13sekunder.Kanske jag skulle få de under om skulle träna bara mera kortare tdtans.(H:)