Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningStärka fötterna för ultralopp
You need to log in to create posts and topics.

12

Håller med om asfalt.

Om du är osäker på asfalt så börja med att köra enligt den gamla tumregelm med 1/3 av träningsmilen på asfalt. Improvisera därefter. Man blir bra på det man tränar.

Ett annat tips. Om det onda är temporärt och endast berör et tli

Formgjutna sulor säger jag och vet att all you barefoot/minimalistic lovers där ute kommer att förfäras. Jag har fötterna i båda lägren och springer med såväl ortopediska inlägg som åt det minimalistiska hållet. Ditt ont beror väl helt enkelt på att fötte

Mikael, det kan förstås vara överbelastning som du gissar. Men sådant brukar sitta kvar och kännas även på kortare distanser när man har drabbats.

Om det bara känns på långa distanser så skulle jag misstänka att det kan ha med skorna att göra.

Kan du be

Klas,

Tack för feedbacken, provade att pressa ihop foten några centimeter nedanför tårna och kan känna viss smärta inne i foten. Ingenting i andra foten om jag gör detsamma så det kan tyda på att jag sprungit med för trånga skor.

Här kommer den långa hi

Uppdatering:

Måndag:
Körde ett 75min NMT pass i måndags med mååånga backintervaller och kände ingenting i foten. Skorna var Speedcross 2.
10 min Styrkeövningar för fötterna med gummiband + exc. tåhävningar.

Tisdag:
Sprang 15km asfalt/terräng med pannlam

12