Quote from Guest on 3 September 2013, 06:43Hallo!
Behöver tejpa fotleden när jag springer (råkade ut för en gigantisk stukning av både inre och yttre ledbanden...). Vilken tejp är bäst? Det finns ett helt gäng olika kinesiotejper som kostar alltifrån 69:- till flera hundra. Måste man ha en av des
Hallo!
Behöver tejpa fotleden när jag springer (råkade ut för en gigantisk stukning av både inre och yttre ledbanden...). Vilken tejp är bäst? Det finns ett helt gäng olika kinesiotejper som kostar alltifrån 69:- till flera hundra. Måste man ha en av des
Quote from Funbeat user on 3 September 2013, 06:53Nu vet jag inte riktigt vad tejpens elastisitet gör, men är inte tanken vid en stukning att man ska hålla foten/benet/leden så stabil som absolut möjligt så att den kan läka igen/ihop/samman vid rätt position. Då vill man kanske inte ha en elastisk tejp s
Nu vet jag inte riktigt vad tejpens elastisitet gör, men är inte tanken vid en stukning att man ska hålla foten/benet/leden så stabil som absolut möjligt så att den kan läka igen/ihop/samman vid rätt position. Då vill man kanske inte ha en elastisk tejp s
Quote from Funbeat user on 3 September 2013, 07:09Jag har aldrig tejpat fotleden, men har haft problem med ett knä. Kan rekommendera Leukotape P, är vad jag förstår den bästa tejpen för stabilitet, har testat några billigare rullar, men det är en klar klassskillnad. Jag köpte min här: http://www.basespor
Jag har aldrig tejpat fotleden, men har haft problem med ett knä. Kan rekommendera Leukotape P, är vad jag förstår den bästa tejpen för stabilitet, har testat några billigare rullar, men det är en klar klassskillnad. Jag köpte min här: http://www.basespor
Quote from Funbeat user on 3 September 2013, 07:14När jag har tejpat för att stabilisera fotleden har jag använt coachtejp (vit vävtejp) eller Leukoplast - den breda rullen. Coachtejpen är lite kraftigare, men Leukoplasten sitter fast längre/bättre om man svettas. Mycket hänger sedan på _hur_ man tejpar.
När jag har tejpat för att stabilisera fotleden har jag använt coachtejp (vit vävtejp) eller Leukoplast - den breda rullen. Coachtejpen är lite kraftigare, men Leukoplasten sitter fast längre/bättre om man svettas. Mycket hänger sedan på _hur_ man tejpar.
Quote from Funbeat user on 3 September 2013, 08:38Lekotape (minns inte vilken sort, finns på apoteket) eller Matika funkar.
Sen finns det så klart alternativ men Matika är lysande.
Lekotape (minns inte vilken sort, finns på apoteket) eller Matika funkar.
Sen finns det så klart alternativ men Matika är lysande.
Quote from Bjarne Lewin on 3 September 2013, 09:12När jag hade stukat foten använde jag ett stabilt skydd från MC David. Lättare att sätta på än tejp, går att lossa lite om det blitt för hårt bland annat.
En nackdel med dem är att de inte sitter så skönt under foten. Tejp kanske är bättre för längre pa
När jag hade stukat foten använde jag ett stabilt skydd från MC David. Lättare att sätta på än tejp, går att lossa lite om det blitt för hårt bland annat.
En nackdel med dem är att de inte sitter så skönt under foten. Tejp kanske är bättre för längre pa
Quote from Funbeat user on 3 September 2013, 09:13Orienterare tejpar ofta fötterna för att förebygga stukningar. De tejper de använder borde vara bra. Kolla in vad OL-specialisten och Letro säljer ( www.olspecialisten.com/sv/vardartiklar och www.letro.se )
Edit: Tidigare köpte jag min tejp från Stadium
Orienterare tejpar ofta fötterna för att förebygga stukningar. De tejper de använder borde vara bra. Kolla in vad OL-specialisten och Letro säljer ( http://www.olspecialisten.com/sv/vardartiklar och http://www.letro.se )
Edit: Tidigare köpte jag min tejp från Stadium
Quote from Funbeat user on 3 September 2013, 09:27Av de olika fabrikaten på coachtejp så är Apotekets en av de bättre. Den tejp som har mest vidhäftningsförmåga är Apotekets breda (6 cm?) rulle med brun vävtejp. har man sprungit runt ett tag med den sistnämnda runt foten får man verkligen jobba hårt för
Av de olika fabrikaten på coachtejp så är Apotekets en av de bättre. Den tejp som har mest vidhäftningsförmåga är Apotekets breda (6 cm?) rulle med brun vävtejp. har man sprungit runt ett tag med den sistnämnda runt foten får man verkligen jobba hårt för
Quote from Funbeat user on 3 September 2013, 09:51Röstar också för apotekets bruna breda Leukoplast, sitter som berget och är stabil. Jag använder den till allt möjligt. Den är dock inte töjbar.
Röstar också för apotekets bruna breda Leukoplast, sitter som berget och är stabil. Jag använder den till allt möjligt. Den är dock inte töjbar.
Quote from Funbeat user on 3 September 2013, 11:54För en stukning ska det vara en helt vanlig idrottstejp utan elasticitet. 3 cm bred är bäst till fötter enligt mig (tillräckligt bred för att stödja bra men tillräckligt smal för att få till en veck-fri tejpning med)
Se till att tejpen är heltäckande - d
För en stukning ska det vara en helt vanlig idrottstejp utan elasticitet. 3 cm bred är bäst till fötter enligt mig (tillräckligt bred för att stödja bra men tillräckligt smal för att få till en veck-fri tejpning med)
Se till att tejpen är heltäckande - d