Quote from Funbeat user on 17 September 2010, 19:53@Johan - Cykling är helt klart ett alternativ, brukade cykla mer hemma hos mamma & pappa dock där jag hade en motionscykel!
@Olle - Kanske ska titta upp det till nästa vår då! Känns lite jobbigt att ta av sig skorna i den här kylan 😉
@Johan - Cykling är helt klart ett alternativ, brukade cykla mer hemma hos mamma & pappa dock där jag hade en motionscykel!
@Olle - Kanske ska titta upp det till nästa vår då! Känns lite jobbigt att ta av sig skorna i den här kylan 😉
Quote from Funbeat user on 17 September 2010, 19:57Kyla? Jag bor i Luleå och tänker åtminstone köra barfota tills snön lägger sig. 😀
Kyla? Jag bor i Luleå och tänker åtminstone köra barfota tills snön lägger sig. 😀
Quote from Funbeat user on 17 September 2010, 20:04Men alltså, gör det inte ont i fötterna? Jag minns vid något tillfälle att jag efter ett vad gick barfota ute på marken i sisådär september månad, gick bara en kort sträcka men blev kall och blöt. Trots den korta sträckan/tiden gjorde kylan att jag hade s
Men alltså, gör det inte ont i fötterna? Jag minns vid något tillfälle att jag efter ett vad gick barfota ute på marken i sisådär september månad, gick bara en kort sträcka men blev kall och blöt. Trots den korta sträckan/tiden gjorde kylan att jag hade s
Quote from Funbeat user on 17 September 2010, 20:21Aquasocks och ett par vanliga tunna löpstrumpor funkade bra i ett par minusgrader i våras. Inte tillstymmelse till kallt så länge man rör på sej.
Edit: Snöslask, packad snö, is och ren asfalt var det då.
Aquasocks och ett par vanliga tunna löpstrumpor funkade bra i ett par minusgrader i våras. Inte tillstymmelse till kallt så länge man rör på sej.
Edit: Snöslask, packad snö, is och ren asfalt var det då.
Quote from Funbeat user on 17 September 2010, 20:33Jag brukade "älga fram" i promenad tidigare, men har kortat av steget även i promenad. Testa att inte slänga fram benet så långt utan gå mer "intensivt". Jag går numera snabbare med ett kortare steg än med ett långt
Jag brukade "älga fram" i promenad tidigare, men har kortat av steget även i promenad. Testa att inte slänga fram benet så långt utan gå mer "intensivt". Jag går numera snabbare med ett kortare steg än med ett långt
Quote from Funbeat user on 17 September 2010, 20:39@Anneli - Ja, men precis så! Det låter som att det blir till att prova det! Det här med att "älga fram" som du så fint uttrycker det, verkar ju uppenbarligen inte ha så fina effekter!
@Anneli - Ja, men precis så! Det låter som att det blir till att prova det! Det här med att "älga fram" som du så fint uttrycker det, verkar ju uppenbarligen inte ha så fina effekter!
Quote from Magnus Gelang on 17 September 2010, 20:57Jackie: Inläggen har du haft i över 1 år. Du har haft dem så länge att jag har kastat kvittot vet du 😉
Jackie: Inläggen har du haft i över 1 år. Du har haft dem så länge att jag har kastat kvittot vet du 😉
Quote from Funbeat user on 17 September 2010, 22:07Jackie: Det låter som det är läge för dig att leta fram den snäva långkjolen....det fick jag göra för att kunna springa öht.
Nja, inte bokstavligen kanske, men jag tog så små steg som om jag hade haft en sån på mig. Har inte haft några problem med mina k
Jackie: Det låter som det är läge för dig att leta fram den snäva långkjolen....det fick jag göra för att kunna springa öht.
Nja, inte bokstavligen kanske, men jag tog så små steg som om jag hade haft en sån på mig. Har inte haft några problem med mina k
Quote from Funbeat user on 18 September 2010, 00:32Okej då, jag har haft inlägg i över ett år då! Tiden går fort som sagt. I övrigt; tanken på mig i snäv långkjol, den är ganska skrattretande! 😉
Okej då, jag har haft inlägg i över ett år då! Tiden går fort som sagt. I övrigt; tanken på mig i snäv långkjol, den är ganska skrattretande! 😉
Quote from Catharina Brattlin on 18 September 2010, 00:39"Fotböjaren" som Du kallar den heter tibilais anterior på latin och flexar foten uppåt.
Vid gång sätter man i hälen betydligt mer än under löpning, vilket gör att foten behöver flexas mer uppåt än vid löpning och ovan nämnda muskel belastas mer.
Överans
"Fotböjaren" som Du kallar den heter tibilais anterior på latin och flexar foten uppåt.
Vid gång sätter man i hälen betydligt mer än under löpning, vilket gör att foten behöver flexas mer uppåt än vid löpning och ovan nämnda muskel belastas mer.
Överans