Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelVarför inte Zipp 1080
You need to log in to create posts and topics.

808 bak och 404 fram

Varför olika fram och bak (och t.ex. inte 1080:or både fram och bak)?

Det blir jobbigt i kantvinden.

Men när har man diskhjul då? Det måste ju vara ännu svårare i sidvind? De riktigt snabba verkar ju köra med såna...

Dischjul fram är väldigt svårt att köra med.

OK, så större luftgenomströmning fram gör det lättare. Är 808 bak och 404 fram alltså den gängse optimala lösningen för allmän körning utomhus? Är det alltså ovanligt med 808:or fram?

Min kompis körde med just kombon 404 fram och 808 bak på Eslövs Gran Fondo. Han kom tvåa, och vi som körde vet att det inte var alldeles vindstilla hela tiden.

Jag har sett några blåsa av vägen på tempolopp på grund av deras hjulval.
Tempoloppen är kortare och med mindre risker.

Det går att köra med 808 men det är slitsamt i kantvinden.
Jag tycker att Racing Speed med 50 mm ger fullt tillräckligt med vingliga h

Eslövs GF är ändå ingen "tävling", med allt vad det innebär. Det går betydligt jämnare på GF än vad en tävling gör.

Personligen tycker jag inte att man ska köpa 808 om man ska träna i skåne. Om man nu ska träna på dom. Tävla är väl en annan sak. Mycket skönare att träna på lågprofil.

808 och 404 är väl en bra kombo till tempo. Till linjelopp skulle jag kört med 404 ba