Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpning8 resp 10 mil i veckan?
You need to log in to create posts and topics.

Timmar avverkar man, mil är en bonus 🙂

@David: Ja, det är klart, det är väl inget jag har sagt emot?

>Oavsett hur många mil (eller timmar) i veckan så har man ju ungefär samma fördelning mellan passens olika intensitet, så det blir ju inte ett samlande för samlandets skull.

Nja, det verkar inte så om du alltid kör samma upplägg.

Fast nu missförstod du mig. Jag menade att om du tar en typisk vecka under grundträningen hos en löpare som springer 10 mil i veckan och jämför det med en typisk vecka under grundträningen hos en löpare som springer 5 mil i veckan så har du ungefär samma

Men det har du inte uppgett.

Fan David, varför är du sån ibland? Du brukar ju kunna komma med vettiga inlägg ibland, men när du håller på såhär är du ju bara jobbig.

Fredagsmys?

titta på exempel "8 mil" i
http://solnaok.files.wordpress.com/2009/12/springtips.pdf

3 dagar i veckan upplägg för mara, tycker jag ser ut som ett program att prova i vinter.
http://marathon.harvard.edu/images/first_first.pdf

I min värld tränar man löpekonomi, uthållighet, kondition och snabbhet/mjölksyratålighet.
Alla program bör ju ha med dessa delar i en välkomponerad kompott. Oskar och även en hel del program viktar dem.
Jag tror det kan vara bra för att man inte skall fus

När man börjar komma upp i dom här volymerna, är det inte läge att fundera på att förlänga träningscyklerna också? Så istället för att lägga upp schemat på 10 mil i veckan, så lägger man det det på säg 14 mil över 10 dagar. Med ett ordentligt långpass i