Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningAlternativträning-våtväst
You need to log in to create posts and topics.

Kör i Ulvsunda sjön mellan Bromma och Kungsholmen och det är härlig känsla under sommarkvällarna med all plats i världen (utom möjligtvis den gången då en konfrontation med ett svanpar var nära förestående).

Undrar om man kan använda sig av diverse kläde

Gratis bältesutlåning på Kungsbacka simhall.

Som Fredrika skriver trycker bältet mot revbenen (speciellt om man får storlek LARGE!) men det va inte så farligt för min del (kanske berodde på utformningen av bältet - det såg inte ut som nån av ovan bälten

Fin tråd. Jag väcker den igen. De här våtvästpasset som Valhalla har, är det något som liknar vattenlöpning, eller är det mer husmorsgymnastik fast i vatten?

http://www.gotevent.se/valhallabadet/sport_vattengympa.asp

Lånade ett bälte på Sandaredsbadet (

Det bästa med att ha ett eget är att man kan byta ut vanliga pass till vattenlöpning i sjö och hav när sommarvärmen är som skönast.

Rätt smart egentligen, kan man hänga på barnen när de vill bada och få lite träning gjort själv. Vad är det för bälte du har, Mackan?

Jag har ett Hydro-Fit – Aquatic Fitness Gear. Men jag tror inte att det säljs i Sverige längre.

Det är faktiskt kanon att trampa omkring i sjön någon timme under de varmaste dagarna när alla andra också är där.

Jag har också ett hydro-fit och är toknöjd. Jag beställde det i USA. Inga som helst skavsår, men så kör jag med baddräkt såklart.

I havet känns det nästan lockande faktiskt. Simhallar undviker jag i möjligaste mån. Sjöar är lömska.

Så länge man håller storgäddorna på avstånd är det ingen fara Anna!

De gillar säkert mina vackra tår. *brrrrrr*

Ni har inte lust att peka ut vilket bälte det är ni har (om något) på denna sida? 😉

http://www.hydrofit.com/home/hyf/smartlist_7/hydro_fit_gear.html

Skall gå på våtvästgruppträning imorgon, få se om det är något