Quote from Funbeat user on 7 September 2011, 10:26Haha! Jag är så kort, så det händer att jag blir tagen för ett barn. Kanske både vid övergångsställen och bakom ratten... 😉
Haha! Jag är så kort, så det händer att jag blir tagen för ett barn. Kanske både vid övergångsställen och bakom ratten... 😉
Quote from Funbeat user on 7 September 2011, 10:47Den största fasan är när ens barn kommer hem och berättar om vad som hänt på deras skolväg. Det händer gudskelov inte ofta. Huuu för de fåtal gånger det ändå hänt!
Den största fasan är när ens barn kommer hem och berättar om vad som hänt på deras skolväg. Det händer gudskelov inte ofta. Huuu för de fåtal gånger det ändå hänt!
Quote from Funbeat user on 9 September 2011, 10:58Låter inte som en genomsund inställning. Den förutsätter ju i praktiken att man lägger ner cyklingen eller kompromissar ganska grovt med sin överlevnadsinstinkt.
Låter inte som en genomsund inställning. Den förutsätter ju i praktiken att man lägger ner cyklingen eller kompromissar ganska grovt med sin överlevnadsinstinkt.
Quote from Funbeat user on 9 September 2011, 11:42Du har en poäng, men man kan tänka på att det är skönlitteratur och förmodligen medvetet tillspetsat.
Du har en poäng, men man kan tänka på att det är skönlitteratur och förmodligen medvetet tillspetsat.
Quote from Funbeat user on 9 September 2011, 12:02Jaha, är det skönlitteratur? Jag utgick från att det var en knallpsykotisk mans memoarer. I så fall modererar jag mitt omdöme från "inte genomsunt" till "omotiverat överdrivet".
Jaha, är det skönlitteratur? Jag utgick från att det var en knallpsykotisk mans memoarer. I så fall modererar jag mitt omdöme från "inte genomsunt" till "omotiverat överdrivet".
Quote from Funbeat user on 9 September 2011, 13:08Man bör väl ändå vara lite frikostig i sina tolkningar av skönlitteratur. Kan man inte det kanske man borde hålla sig till dumburken: "Be careful out there!" vilket inte är en lika vacker passage men med samma betydelse.
Man bör väl ändå vara lite frikostig i sina tolkningar av skönlitteratur. Kan man inte det kanske man borde hålla sig till dumburken: "Be careful out there!" vilket inte är en lika vacker passage men med samma betydelse.
Quote from Funbeat user on 9 September 2011, 14:48BILD:http://www.emmytvlegends.org/blog/wp-content/uploads/2011/01/Carefulpic.jpg
BILD:http://www.emmytvlegends.org/blog/wp-content/uploads/2011/01/Carefulpic.jpg
Quote from Funbeat user on 10 September 2011, 21:37Jo, min poäng var väl lite att det "medvetet tillspetsade" kom i vägen för relevansen i formuleringen. Jag tycker att jag behandlade det som (undermålig och pretentiös) litteratur. Någon TV har jag inte.
Jo, min poäng var väl lite att det "medvetet tillspetsade" kom i vägen för relevansen i formuleringen. Jag tycker att jag behandlade det som (undermålig och pretentiös) litteratur. Någon TV har jag inte.