Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelArgument bilister-cyklister
You need to log in to create posts and topics.

Min iakttagelse är att bilister också tävlar, att bli kränkt och omkörd eller att behöva konkurera med cyklister om utrymmet finns inte riktigt i planen utan det är :

"jag vill fram nu och det genast, min väg, stor bil, betalr skatt, jag bestämmer och de

Jag brukar ta ett litet terapisamtal i de fallen, om möjligt.
Känns bra att vara kurator till mottrafikanter.
Deras barn är ofta frågande till föräldrarnas beteende när man virrar vidare i livet.

Man kan fråga varför de som bilist tar sig rätt att förpesta din luft med sin bil, och hänvisa dem till buss/tåg istället.

Du behöver inte ens säga att du cyklar, säg att du kör lastbil och att du är så jävla trött på alla j-a volvos som tar upp vägen oc

Ja, P. Sätt en kula i grillen, buss på dom 😉

Gazzah .

Bara för att vinkla det lite.
Tänk att du sitter i din (för dig) fina bil. På höger sida glider en cyklist upp vid rödljuset. Du vet inte vilken typ av erfarenhet denne har på cykel kanske är han/hon trött, stressad eller hungrig... tänk om den

Är det respekten för miljöförstöringen som du efterlyser?

Vad är lacken på en maskin jämfört med lindningen på ett carbonstyre?

Bilister uppför sig oftast undermåligt i förhållande till cyklister men i det här faller har ju Marcus rätt. Ställ dig i kön vid rödljuset istället för att, som många på cykeln gör, tränga sig längst fram.

Marcus och David: Varför tror ni att "cykelboxarna" kommit till? Spekulera gärna vidare i era teorier om var en cyklist bör befinna sig för att undvika att bli överkörd av en normaluppmärksam bilförare.

slog fast en campagnolo cykelpump (modell äldre den med en klyka av gjutjärn el dyl) i taket på en amazon, föraren räckte finger åt oss. Han blev vettskrämd och for iväg med pumpen snurrande som en propeller. Han räcker inte finger fler gånger. Vattenflas