Quote from Funbeat user on 15 March 2008, 12:57Kan man fälla säten i bilen kan man också transportera minst en cykel inne i bilen, även om det i mindre bilar kan kräva att man tar loss framhjulet.
Kan man fälla säten i bilen kan man också transportera minst en cykel inne i bilen, även om det i mindre bilar kan kräva att man tar loss framhjulet.
Quote from Funbeat user on 15 March 2008, 13:40Willy Skibby tillverkade förr i tiden cykelställ till bakluckan. Det gör de kanske fortfarande.
Annars blir det tufft med cyklar inne om man är några pers med tempohoj, linjehoj, trainer, trainerhjul och reservhjul.Det värsta av allt är att jag håller m
Willy Skibby tillverkade förr i tiden cykelställ till bakluckan. Det gör de kanske fortfarande.
Annars blir det tufft med cyklar inne om man är några pers med tempohoj, linjehoj, trainer, trainerhjul och reservhjul.
Det värsta av allt är att jag håller m
Quote from Funbeat user on 15 March 2008, 13:41David P, det är en försvinnande liten del av alla Sveriges cyklister som tävlar...
David P, det är en försvinnande liten del av alla Sveriges cyklister som tävlar...
Quote from Funbeat user on 15 March 2008, 13:44Ja det är inte så många som förstår tjusningen.
Ja det är inte så många som förstår tjusningen.
Quote from Fredrik Närenfors on 15 March 2008, 13:44Men de som inte tävlar har oftast lika fina om inte finare cyklar än de som tävlar. Så det finns all anledning att vårda den under tranport.
Kors i taket. Nu ska jag nog gå och tända ett ljus i kyrkan eller kanske på det där stället Hjärter Madam eller v
Men de som inte tävlar har oftast lika fina om inte finare cyklar än de som tävlar. Så det finns all anledning att vårda den under tranport.
Kors i taket. Nu ska jag nog gå och tända ett ljus i kyrkan eller kanske på det där stället Hjärter Madam eller v
Quote from Funbeat user on 15 March 2008, 13:47Jag kommer nog aldrig våga sätta en cykel på taket efter det här.
Edit
Kom även att tänka på stenskotten(trasig ruta nu och den är billigare än cykeln)
Jag kommer nog aldrig våga sätta en cykel på taket efter det här.
Edit
Kom även att tänka på stenskotten(trasig ruta nu och den är billigare än cykeln)
Quote from Funbeat user on 15 March 2008, 13:50Hjärter dam! Du får besöka etablisemanget på Kungsholmen och se om dina preferenser kan tillfredställas.
Ps. De hade S/M-bar med kors och kedjor.
Hjärter dam! Du får besöka etablisemanget på Kungsholmen och se om dina preferenser kan tillfredställas.
Ps. De hade S/M-bar med kors och kedjor.
Quote from Berit Bengtson on 15 March 2008, 13:52Rasmus Olsson skrev:
> Kan man fälla säten i bilen kan man också transportera minst en cykel inne i bilen,
> även om det i mindre bilar kan kräva att man tar loss framhjulet.Vi har transporterat 3(TRE) cyklar i en Toyota Corolla, inkl weekendpackning f
Rasmus Olsson skrev:
> Kan man fälla säten i bilen kan man också transportera minst en cykel inne i bilen,
> även om det i mindre bilar kan kräva att man tar loss framhjulet.
Vi har transporterat 3(TRE) cyklar i en Toyota Corolla, inkl weekendpackning f
Quote from Fredrik Närenfors on 15 March 2008, 14:03Så här står det i min Klein manual
http://www.kleinjapan.com/tech_guide/klein_tech_manual.pdf
Do not clamp frame tubes
Avoid clamping Klein bicycle frames in repair stands or
racks used to carry bikes on cars. Mechanical clamping devices
have a great de
Så här står det i min Klein manual
http://www.kleinjapan.com/tech_guide/klein_tech_manual.pdf
Do not clamp frame tubes
Avoid clamping Klein bicycle frames in repair stands or
racks used to carry bikes on cars. Mechanical clamping devices
have a great de
Quote from Funbeat user on 15 March 2008, 14:07Mmm, men på såna man har bak på kroken behöver man inte klämma fast ramen. Man låter den vila fritt på "pinnarna", och surrar fast den utan att det trycks.
Mmm, men på såna man har bak på kroken behöver man inte klämma fast ramen. Man låter den vila fritt på "pinnarna", och surrar fast den utan att det trycks.