Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelcykelbyxor för damer
You need to log in to create posts and topics.

""Önsketänkande vore att ligga på rulle...

Inte på rulle, men å rulle på. Det er skilnad!!

Anders: Absolut, väldigt nyfiken på hur du fick erfarenhet av dambyxor till damer.

Tillbaka till ämnet:

AM R Medväska, du skriver att skinn funkar bättre. Intressant. Faktiskt gör ju vadderingen att det blir tjockare. Bra sadel och skinn kanske är modellen?

fler med dessa erfarenheter? Gäller givetvis damers erfarenheter eftersom vi f

Jag gillar brallor som inte ger skav&sittsår men det gillar ni?

Med skinn menar jag vaddering. Sorry om det var förvirrande. Vadderingen på tribrallor är übertunt och fungerar mest som skydd mot eventuella sömmar.

jag tror jag ska sluta skriva här. Det tråkiga är att här finns så mycket erfarenheter och jag gillar forum. Varför kan man inte få fråga? Klart man vill ha funktionsdugliga kläder? Men lite tips för att saker och ting ska bli bättre är väl inte fel? alla

Inte för att jag räknar mig till damsidan, men jag svarar ändå: Jag finner ingen anledning att ifrågasätta sådant som bevisligen fungerar bäst för 100% av proffscyklisterna. Men även dessa får skavsår emellanåt, så det är något att tänka på.

1: Sadeln är

Jag tycker mina Santini CX Probyxor är jättebra och då ihop med Fizik Gobi.
Men det är inte säkert att du kommer att tycka att det passar dig.

Som tjej o nybörjare har jag provat mig fram..
Jag har köpt ett par cykelbyxor från stadium använder inget under men smörjer mig med Helosansalva. Tvättar byxorna varje gång. dett funkar för mig men jag cyklar bara 1;5 mil åt gången. Jag har helt andra pr

Första antydan till skavsår uppkom efter 100 mil på hybriden; varm dag, ca 7 mil och en simtur i cykelbrallorna (Endura). Andra antydan till skavsår kom någon vecka senare, också detta på hybriden; varm dag, ca 7 mil (Rogelli-brallorna).

Idag har jag cyk