Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelcykla Kungälv - Handelshögskolan …
You need to log in to create posts and topics.

Inte så farligt att hoja runt sjön på mtb. Enligt 5 km/h-regeln tar det ju bara ca 1,5 h längre tid för en normalbegåvad person jämfört med om man satt på en racer....och om man gillar att cykla så är det ju bara kul att få göra det en dryg timme extra. A

Jag bodde nyligen på ett vandrarhem i Jönköping. En äldre man som jobbade på
vandrarhemmet hävdade att han i sin ungdom cyklat runt på en enhjuling.
Det hade tagit 5 dar.

5km/h är överdrivet. Jag upplever skillnaden som betydligt mindre.

Fredrik: Det är bara frånkörda som tycker att det är "roligt" att vara ute på tur längre.
Det är för att de ska försvara sin missade chans att vinna!

Jag cyklade till jobbet idag i hällregn och mina v-bromsar tog inte alls. När cykeln hade torkat på jobbet tog de bra igen. Brukar skillnaden vara så stor? Jäkligt obehagligt att cykla utan bromsar hur som helst.

Precis det där problemet slipper du med skivbroms! Fast det kommer Freddan att förneka strax...

Det beror på vilken sorts "bromsgummi" du använder.
Det finns bromsgummi för väta.

Dessa bromsgummin för väta, kan kan ha dom även när det är torrt? Eller måste man byta o joxa?

Givetvis.
Kan tipsa om att Campagnolos bromsgummi har mycket bra effekt vid väta.
Problemet är snarare om man kör med carbonfälgar ibland. Då får man antingen köra med "korkbelägg" alltid eller byta vid hjulbyte.
Jag kör alltid med kork och håller koll s

Jag använder de bromsgummin som anses bland de bästa i väta och det innebär en marginell skillnad. Skillnaden mellan katastrofalt dåligt och väldigt dåligt, ungefär. Skivbroms går från fantastiskt bra till jättebra när det blir vått. Skillnaden mellan fäl