Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Nä, det gjorde det inte.
http://www.svt.se/sport/friidrott/aregawi-en-ta-fran-varldsrekordet
Löjligt nära världsrekordet på första försöket.

Ja Abeba Aregawi är en duktig etiopisk löpare som exempelvis representerat Etiopien i OS. Men vad har det med svensk medeldistansträning att göra?

Hon blir precis som LudmillaGodzilla, en förebild.

Tja du Nicke, från din bigota synvinkel verkar du antyda - ingenting.
Du kanske tycker att t.ex. Tomas Ä:s klubb Roma IF egentligen borde tillhöra Lübeck?

Som den gule antyder är det bl.a. inspiration, konkurrens, dopingskandalsrisken samt TV-soffs-spänn

Abeba Aregawi började tävlingslöpa 2006. 2009 gifte hon sig och flyttade till Sverige. Samma år fick hon sitt genombrott i elitsammanhang. I Sverige har hon tränat och tävlat för Hammarby IF. Så i viss mån är hon en produkt av svensk idrott och svensk med

Ja, man använde svenska skattemedel för att återskapa glorian. Det gick så där.

Tja..att Aregawi är en produkt av svensk medeldistansträning stämmer väl sådär. Men kul ändock, hoppas de inte tränar sönder henne nu.

Ja, det finns ju en risk för att hon blir Funbeatare och börjar springa maffetonepass i barfotaskor och i strumpor som kramas.

Jag tänkte mer på "ligga-på-knäna"-intervaller med ståvila.

Mikael, den risken är nog något mindre för henne eftersom hon inte är en medelålders gubb-skrutt som nyligen upptäckt löpningen via Born to run..