Quote from Rasmus Olsson on 29 May 2010, 07:10Ja självklart ska cykelbyxorna tvättas efter varje pass. Det är väl ingen som använder samma kalsonger eller trosor en vecka i stöten? Uärg vad äckligt!
Cykelbyxorna blir fulla av svett och saltavlagringar, (även med underkläder under) och ger upphov til
Ja självklart ska cykelbyxorna tvättas efter varje pass. Det är väl ingen som använder samma kalsonger eller trosor en vecka i stöten? Uärg vad äckligt!
Cykelbyxorna blir fulla av svett och saltavlagringar, (även med underkläder under) och ger upphov til
Quote from Funbeat user on 29 May 2010, 07:15Som Daniel säger, ... det är bara smutstvätt som allt annat. Det är inte allt med cykel som är "rocket science". Syntet är syntet. Inget skjölmedel, inget annat som fäster och river ... det är bara att tvätta.
Jag duschar också innan jag åker ut ... aj f
Som Daniel säger, ... det är bara smutstvätt som allt annat. Det är inte allt med cykel som är "rocket science". Syntet är syntet. Inget skjölmedel, inget annat som fäster och river ... det är bara att tvätta.
Jag duschar också innan jag åker ut ... aj f
Quote from Funbeat user on 29 May 2010, 07:19För att förtydliga lite:
*Nej, jag har inget under cykelbyxorna!!
Skulle däremot vilja ha något mellan Fiffi och vadderingen. Och underkläder är INTE äckliga. De tvättar man i 60 grader så rent tekniskt är cykelbyxorna mycket äckligare och en ren bakteri
För att förtydliga lite:
*Nej, jag har inget under cykelbyxorna!!
Skulle däremot vilja ha något mellan Fiffi och vadderingen. Och underkläder är INTE äckliga. De tvättar man i 60 grader så rent tekniskt är cykelbyxorna mycket äckligare och en ren bakteri
Quote from Rasmus Olsson on 29 May 2010, 07:26Nina, då använder du tvättmedel som är bakteriedödande vid 30 grader.
Assos har sådan: http://cykelcity.jetshop.se/assos-active-wear-cleanser-p-2414-c-308.aspxBILD:http://cykelcity.jetshop.se/pub_images/original/assos-wash_3034.jpg
Förstår problemet me
Nina, då använder du tvättmedel som är bakteriedödande vid 30 grader.
Assos har sådan: http://cykelcity.jetshop.se/assos-active-wear-cleanser-p-2414-c-308.aspx
BILD:http://cykelcity.jetshop.se/pub_images/original/assos-wash_3034.jpg
Förstår problemet me
Quote from Funbeat user on 29 May 2010, 08:48Finns det inte ett spray som man sprayar i cykelbyxan? Antibakteriell eller nåt sånt? ...eller har jag missuppfattat kanske? Jag har inte sett dem själv.
Finns det inte ett spray som man sprayar i cykelbyxan? Antibakteriell eller nåt sånt? ...eller har jag missuppfattat kanske? Jag har inte sett dem själv.
Quote from Funbeat user on 29 May 2010, 09:09Det går bra att tvätta cykelbyxorna (Newline, Kalas, Ironman) i 60 grader trots att det står 40.
Det går bra att tvätta cykelbyxorna (Newline, Kalas, Ironman) i 60 grader trots att det står 40.
Quote from Funbeat user on 29 May 2010, 09:14bakteriedödande tvätt medel och vaseline löser alla problem..
bakteriedödande tvätt medel och vaseline löser alla problem..
Quote from Funbeat user on 29 May 2010, 09:25Har läst tråd efter tråd här på forumet och med risk att råka ut för allsköns nedrackningar undrar jag lite över det här med att smörja "underredet" med vaselin... Det är ju en petroleumbaserad produkt... vill man verkligen smörja dosan med detta? Finns d
Har läst tråd efter tråd här på forumet och med risk att råka ut för allsköns nedrackningar undrar jag lite över det här med att smörja "underredet" med vaselin... Det är ju en petroleumbaserad produkt... vill man verkligen smörja dosan med detta? Finns d
Quote from Funbeat user on 29 May 2010, 09:38David- Finns det någon urolog som har drive-in för cyklister?
David- Finns det någon urolog som har drive-in för cyklister?
Quote from Funbeat user on 29 May 2010, 10:05Agneta, glidmedel då? Fast det lär ju inte gå att tvätta bort sen... Blir inga snygga fläckar av det.
Agneta, glidmedel då? Fast det lär ju inte gå att tvätta bort sen... Blir inga snygga fläckar av det.