Quote from Sandra Näslund on 1 May 2009, 22:15För några år sedan cyklade jag och äldsta sonen tvärs över Sverige ("STHLM"-GBG, delvis längs Sverigeleden) på 4 dagar.
Vi var inställda på kreditkortstouring, men tog med fjälltältets yttertält, sängkläder och förstärkningsplagg för att ha lite variation
För några år sedan cyklade jag och äldsta sonen tvärs över Sverige ("STHLM"-GBG, delvis längs Sverigeleden) på 4 dagar.
Vi var inställda på kreditkortstouring, men tog med fjälltältets yttertält, sängkläder och förstärkningsplagg för att ha lite variation
Quote from Funbeat user on 1 May 2009, 22:56Skuggigt brukar vara en fördel vid sommartältning och man inte gillar morgonbastu. Men det är klart, utan sovsäck så kan det vara rätt ruggigt i ett tält.
Skuggigt brukar vara en fördel vid sommartältning och man inte gillar morgonbastu. Men det är klart, utan sovsäck så kan det vara rätt ruggigt i ett tält.
Quote from Sandra Näslund on 1 May 2009, 23:13Var just morgonvärmen vi var ute efter.
Vi hade bara med yttertältet och räknade med lite kyla under natten, men hoppades på att få vakna varmt och torrt.
Var just morgonvärmen vi var ute efter.
Vi hade bara med yttertältet och räknade med lite kyla under natten, men hoppades på att få vakna varmt och torrt.
Quote from Fredrik Närenfors on 2 May 2009, 00:26Brukar fungera om man väntar tillräckligt länge med att gå och lägga sig.
Brukar fungera om man väntar tillräckligt länge med att gå och lägga sig.
Quote from Funbeat user on 2 May 2009, 23:17På väg 23 norr om Växjö pågår vägarbete (mitträcke) och vägen kommer vara avstängd några veckor i sommar, kolla så det inte är när du ska cykla. Ganska mycket trafik på den vägen för övrigt.
På väg 23 norr om Växjö pågår vägarbete (mitträcke) och vägen kommer vara avstängd några veckor i sommar, kolla så det inte är när du ska cykla. Ganska mycket trafik på den vägen för övrigt.
Quote from Funbeat user on 3 May 2009, 20:11Göran, hör av dig när det börjar närma sig så är det klart att jag kan fixa en sängplats.
Göran, hör av dig när det börjar närma sig så är det klart att jag kan fixa en sängplats.
Quote from Funbeat user on 4 July 2009, 22:37Nu var det ett tag sen jag skrev här, och planerna har blivit reviderade i ett antal steg. Den största förändringen är att jag bara åker ned till skåne på egen hand, och vägen upp körs i form av deltagande i Ride of Hope. Det innebär bland annat att jag f
Nu var det ett tag sen jag skrev här, och planerna har blivit reviderade i ett antal steg. Den största förändringen är att jag bara åker ned till skåne på egen hand, och vägen upp körs i form av deltagande i Ride of Hope. Det innebär bland annat att jag f
Quote from Funbeat user on 4 July 2009, 23:12Karta 3 är bara raka vägen över landet till Magretetorp, där jag varit en del i barndomsdagar. Har inte tänkt till så mycket här, utan hoppas helt enkelt att de vägarna ska funka bra. Sedan fortsätter det med lite rundtur i Skåne. Båstad ska besökas, lika
Karta 3 är bara raka vägen över landet till Magretetorp, där jag varit en del i barndomsdagar. Har inte tänkt till så mycket här, utan hoppas helt enkelt att de vägarna ska funka bra. Sedan fortsätter det med lite rundtur i Skåne. Båstad ska besökas, lika
Quote from Funbeat user on 5 July 2009, 01:20På Öland skulle jag definitivt hellre cykla östra vägen som är mycket trevligare och mindre trafikerad än den västra. Alltså från Gårdby och norrut därifrån. Ser också att du har valt gamla vägen mellan Sandby och Byxelkrok, jag tror det är grusväg där me
På Öland skulle jag definitivt hellre cykla östra vägen som är mycket trevligare och mindre trafikerad än den västra. Alltså från Gårdby och norrut därifrån. Ser också att du har valt gamla vägen mellan Sandby och Byxelkrok, jag tror det är grusväg där me
Quote from Funbeat user on 5 July 2009, 01:37Ali: Tackar för input. Östra sidan, det är taget. Visste heller inte om att det var grusväg, så det var en mkt värdefull upplysning! =) Den nya versionen av kartan ser nu ut så här:
Karta 3: http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Byxelkrok,+Bor
Ali: Tackar för input. Östra sidan, det är taget. Visste heller inte om att det var grusväg, så det var en mkt värdefull upplysning! =) Den nya versionen av kartan ser nu ut så här:
Karta 3: http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Byxelkrok,+Bor