Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningEnergitillskott blir värdelösa?
You need to log in to create posts and topics.

Detta är ju en ganska lågintensiv form av träning, där du kan använda fettförbränning under den större delen av tiden. Vilket gör att den depå av kolhydrater du får i dig under måltiderna räcker bra.

Skulle du gjort 100 sprintlopp varje dag hade nog någo

Kanske lite jobbigt att släpa med sej bananer, kaviar och dylikt på långa lopp... När jag hikat långa sträckor har vi haft med energy-bars o dyl just för att de håller länge, klarar att misshandlas och är lätta att bära.

Sen är det ju säkert väldigt indi

Storpack Twix från t ex IKEA ger grymma mängder paketerat socker för billig penning jämfört med sportenergikakor

Hur gör man med twix och snickers när det är varmt ute? Känns inte helt lyckat.

Äter dem med sked ur förpackningen.

Twix har ju en stomme av kaka, resten kan man klämma ut. Annrs får man lita till fartvindens kylande effekt ...

Låter lite för geggigt för min smak. Snickers fungerade dock utmärkt på Vasaloppet. Lagom med energi, lagom mättande, lagom kallt i midjeväskan.

Hade med godis på en 5,6-milatur (förvisso på inlines) och höll på att spy av det. Som väl var fanns där inget som kunde komma upp 😉

Att inte David P dykt upp än och pushat för mazariner? 🙂

Loranga och Dartanjang dåra?