Quote from Funbeat user on 15 February 2011, 20:50Fast för framsida lår, quads curl, var maskinen just Annas (och min) invändning att det är bättre utan maskin för med t.ex. utfall så får du träna knäts stabiliserande muskler oxå och du isolerar inte quads som du gör i maskin. Detta är väldigt viktigt fö
Fast för framsida lår, quads curl, var maskinen just Annas (och min) invändning att det är bättre utan maskin för med t.ex. utfall så får du träna knäts stabiliserande muskler oxå och du isolerar inte quads som du gör i maskin. Detta är väldigt viktigt fö
Quote from Funbeat user on 15 February 2011, 21:06AM. Jag har inget emot stabiliserande övningar. Har just lärt mig hoppa upp på balansbollen (fitnessboll eller vad det heter), göra några squat och jonglera med tre tennisbollar. Det tog hela januari och är säkert jättebra om man inte slår sig.
Fast det j
AM. Jag har inget emot stabiliserande övningar. Har just lärt mig hoppa upp på balansbollen (fitnessboll eller vad det heter), göra några squat och jonglera med tre tennisbollar. Det tog hela januari och är säkert jättebra om man inte slår sig.
Fast det j
Quote from Funbeat user on 15 February 2011, 22:30Tillägg: Den övning som jag trodde kallades höftlyft kallades i själva verket bäckenlyft av min sjukgymnast. Man drar bollen till sig med benen samtiidigt som bäckenet lyfts. Den tar i nedre delena av baksidan lår. Om nu någon bryr sig.
Tillägg: Den övning som jag trodde kallades höftlyft kallades i själva verket bäckenlyft av min sjukgymnast. Man drar bollen till sig med benen samtiidigt som bäckenet lyfts. Den tar i nedre delena av baksidan lår. Om nu någon bryr sig.
Quote from Catharina Brattlin on 15 February 2011, 22:37AM, Du skrev:
"Utfallssteg framför spegel så att du kan kolla att knät inte rör sig i sidled det minsta. Knät ska va rakt över mittersta tån, ingen annan stans."
Tror att även sätesmusklerna/höfterna ska tränas, om man ser tendenser till att knät faller
AM, Du skrev:
"Utfallssteg framför spegel så att du kan kolla att knät inte rör sig i sidled det minsta. Knät ska va rakt över mittersta tån, ingen annan stans."
Tror att även sätesmusklerna/höfterna ska tränas, om man ser tendenser till att knät faller
Quote from Funbeat user on 15 February 2011, 22:47Sylvia, inte hos Sportrehab i Gbg. Kan det vara dialektalt? 😉
Sylvia, inte hos Sportrehab i Gbg. Kan det vara dialektalt? 😉
Quote from Funbeat user on 15 February 2011, 22:52Tack! Massor med bra information och förslag! Jag tror också på övningar utan maskiner just för att få med alla små stabiliserande muskler. Nu har jag en hel del att experimentera med!
Tack! Massor med bra information och förslag! Jag tror också på övningar utan maskiner just för att få med alla små stabiliserande muskler. Nu har jag en hel del att experimentera med!
Quote from Catharina Brattlin on 15 February 2011, 23:08Kan vara så Magnus.
Men faktum kvarstår; översätter man ordet curl får ordet alltid btydelse av att något böjs. Böjer man i knäleden genom att dra in bollen under kroppen så "curlas" knäleden=hamstrings curl. Vid bäckenlyft är det inget som böjs. Inte i
Kan vara så Magnus.
Men faktum kvarstår; översätter man ordet curl får ordet alltid btydelse av att något böjs. Böjer man i knäleden genom att dra in bollen under kroppen så "curlas" knäleden=hamstrings curl. Vid bäckenlyft är det inget som böjs. Inte i
Quote from Funbeat user on 15 February 2011, 23:12Curling?
Curling?
Quote from Elias Engqvist on 15 February 2011, 23:15David - det är samma ord ja. Curling syftar på att stenen går i en båge mot boet genom att den roterar.
Edit: Sylvia nedan är lite långsam 😉
David - det är samma ord ja. Curling syftar på att stenen går i en båge mot boet genom att den roterar.
Edit: Sylvia nedan är lite långsam 😉
Quote from Catharina Brattlin on 15 February 2011, 23:15Rätt David. Vad jag har hört kommer benämningen på sporten från engelskan och betyder "rotation".
Att man "curlar" sina barn/sin partner betyder att man sopar vägen framför dem...
Men jag kan ha hört fel.
Rätt David. Vad jag har hört kommer benämningen på sporten från engelskan och betyder "rotation".
Att man "curlar" sina barn/sin partner betyder att man sopar vägen framför dem...
Men jag kan ha hört fel.