Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningGöra löpningen lite roligare?
You need to log in to create posts and topics.

Skrev en bloggpost (http://beastankar.blogspot.se/2012/04/satt-att-gora-lopning-roligare.html) idag om att jag är egentligen inte någon löpare och jag kämpar ännu med att hitta löparglädjen. Älskar att gå, och gå långt men det tar ju lite tid så jag försö

Jag är med på VU (Vinterutmaningen) och SU (Sommarutmaningen) här på Bettan, det är kul, man kan klura lite och förundras över andras idérikedom 🙂

@Camilla Ja utmaningar är ett bra sätt. Tyvärr är jag lite för mycket tävlingsmänniska och skulle nog springa sönder mig om jag deltog i utmaning men så fort kroppen vant sig vid löpning är det säkerligen ett bra sätt även för mig för att ta mig ut.

Nu är båda utmaningarna i löpgruppen men man får gå också 🙂 Bra va 😉

Jo men gå räknas ju inte när jag vill komma igång att springa. Gå kan jag göra hur mycket som helst. Jag går ju ultralopp och kan ta promenader på flera mil på en helg.

Jag upplever att sätta mål är motiverande, t.ex. Midnattsloppet sub-45. Då har jag både en slut tid när det ska vara uppfyllt och en målsättning som skall uppnås vid den tiden. Att sedan se hur resultatet närmar sig målet med träning är sporrande.

Jag lä

Åk på träningsläger, gå med i en förening, bli ledare och hjälp till som funktionär.

För mig räcker det med att tänka på att jag har bägge benen kvar och faktiskt kan springa när det känns motigt, då stiger alltid motivationen 😀

Varför måste du "bli löpare" om du inte tycker att löpning är roligt?
Masochist?

@illbatting ????? För det tar sådan jäkla tid att gå ultradistanser att jag nog behöver springa några av sträckorna i alla fall. Det är maxtider på en del lopp som är jävligt tighta om man bara går. Jag gillar distanserna.

Jag sprang en del som ung (Pigg