Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

hur länge räcker 3 pass i veckan för att forfarande förbättra sin kondition?
det kanske inte går att svara på men..men ändå..för destå bättre kondition man får,måste man inte då kanske lägga in nått extra pass till i veckan(månaden..kanske lägga till 2 pa

Tre pass i veckan räcker mycket långt skulle jag vilja säga. Vill du sedan öka mängden kan du göra ett av dessa pass lite längre.

Finns en underbart inspirerande bok för oss som hinner med tre pass i veckan. http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=159486649X Run less, run faster. Jag har tränat efter deras upplägg i två månader och tycker att jag få ut mer av varje träningspass

Jag är 28 år gammal, har examen från en (nästan 2) institutioner på Stockholms Universitet och innehar en kvalificerad statlig tjänst.

MEN när det kommer till att läsa böcker på engelska erhåller jag såväl illamående som ångest! =(

Snälla ge några kor

Det är ingen hjärnkirugi bakom konceptet (däremot kanske en hel del erfarenhet). Tre pass körs i veckan
1 intervallpass allt från 400m till 1600 m
2 ett fartpass från 3 km och uppåt beroende på måldistans
3 ett distans pass från 30 minuter och uppåt beroe

Får jag med min ringa erfarenhet säga att det nu är dags att satsa på kvalite. Du bör köra ett lite längre pass och sen ett intervallpass. Styrketräning ben och bål.

Muttrar: Varför är det lättare att säga åt andra vad de ska göra än att göra det själv (

@Nicke B

Är boken köpvärd? Annars är det ju bara att köra efter FIRST-programmen som finns tillgängliga på nätet så frågan är vad boken tillför. Möjligen inspiration och lite bakgrundsinfo.

Jag tror på metoden, mellanmjölkspass är inget för mig. Dock är

Tre pass i veckan räcker absolut, frågan är bara vad du fyller de tre passen med? Kör du samma runda på ungefär samma tid så blir du nog inte så värst mycket bättre. Det gäller att variera både sträcka och fart.
(säger hon som har sjukt svårt för att vari

Nicke: Ska det verkligen vara TVÅ intervallpass i det där systemet och inget långpass?? Är det det som är vitsen med systemet?

Ursäkta tryckfelsnisse eller trubbiga fingrar pass tre är distanspass , tack för påpekandet. ÄR nog mer laddad än jag tänkte mig inför loppet i eftermiddag.