Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelHur många cyklar under vintern?
You need to log in to create posts and topics.

Kör en hybrid med slicks när väglag tillåter. Dock mycket punkteringar av fliset man grusar med. Ner till ca -5 klarar jag mig om det inte är för lång sträcka. Har körde några lite längre pass när det varit milt så vägarna är snö och isfria. Nu ligger någ

Pendlar året runt så det blir dubbdäck nu när det är halt. Ibland blir det lite längre sträckor också, längre för min del alltså.

Pendlar och cykeltränar utomhus hela året. Sätter på dubbdäck på pendlar/vinterträningscykeln när det känns lämpligt första gången, sen får de sitta på tills våren.

Dubbdäck ger starka ben!

Jag pendlar till jobbet året om. Dubbdäck med så lågt lufttryck som möjligt tycker jag funkar bäst, klarar både packad snö, is och snömodd.

/Jesper

Pseudocyklar inte.

Cyklar på vintern och med dubbdäck. Inte alls samma typ av cykling som under varmare månader. Korta njutningspass i skogen där man fryser mindre än på väg (hela kroppen är mer aktiv, inte samma fartvind, ofta inte lika blött).
Kompletterar med trainer (va

Jag har lika många cyklar i mitt vardagsrum på vintern som på sommaren. 🙂

De två T:na under vintern - trainer och tantcykel 🙂

Pendlar till jobbet året runt. Dubbdäck på MTB när det är halt.
Tidigare i veckan var det "blötisföre" då funkar inget annat än dubbdäck.
Visst rullar det dåligt så det känns bättre när det är snö och halt än torr asflat.
Om det blir snöfritt byter jag ti

Fredrik skrev:
"Först när kylan menligt påverkar cykelns funktioner avstår jag från att hoja. Det är ungefär vid samma temperatur som mina egna funktioner påverkas av kylan....lagerfett och ledvätska verkar frysa vid samma temperatur."

När är det? +-0? -