Quote from Funbeat user on 27 May 2011, 20:11Grymt! Måste testas! (t+)
Grymt! Måste testas! (t+)
Quote from Funbeat user on 29 May 2011, 14:40vilken kanongrej. gjorde flera förändringar idag varav en var att luta mig mer framåt. kan nog tillskrivas åtminstone 3-4 minuters förbättring på milen
vilken kanongrej. gjorde flera förändringar idag varav en var att luta mig mer framåt. kan nog tillskrivas åtminstone 3-4 minuters förbättring på milen
Quote from Funbeat user on 29 May 2011, 16:22Tack för bra tips! I går på maran när kroppen var sluta och bara ville gå lutade jag mig framåt i stället, då blev jag ju tvungen att flytta fötterna, och så fortsatte jag. Upprepades flera gånger med gott resultat. Toppen, tack!
Tack för bra tips! I går på maran när kroppen var sluta och bara ville gå lutade jag mig framåt i stället, då blev jag ju tvungen att flytta fötterna, och så fortsatte jag. Upprepades flera gånger med gott resultat. Toppen, tack!
Quote from Funbeat user on 29 May 2011, 16:46och jag som alltid hört; räta på dig, räta på dig... ska överkroppen lutas framåt menar ni???
och jag som alltid hört; räta på dig, räta på dig... ska överkroppen lutas framåt menar ni???
Quote from Funbeat user on 29 May 2011, 17:00Maria:
Nej man ska inte vika sig framåt i höfterna, kroppen skall vara rak men vid fotlederna ska man luta lite, så att man får en lätt lutning framåt på hela kroppen (trots att man är rak i kroppen).
Det funkar mycket bra 🙂
Maria:
Nej man ska inte vika sig framåt i höfterna, kroppen skall vara rak men vid fotlederna ska man luta lite, så att man får en lätt lutning framåt på hela kroppen (trots att man är rak i kroppen).
Det funkar mycket bra 🙂
Quote from Funbeat user on 29 May 2011, 17:16Det som ni har gjort genom att öka lutningen framåt är att förskjuta kroppens tyngdpunkt framåt i förhållande till fötterna. Då landar man närmare kroppen, bromsar mindre och riktar kraften frånskjutet mer framåt, så det blir lättare att springa. Det är e
Det som ni har gjort genom att öka lutningen framåt är att förskjuta kroppens tyngdpunkt framåt i förhållande till fötterna. Då landar man närmare kroppen, bromsar mindre och riktar kraften frånskjutet mer framåt, så det blir lättare att springa. Det är e
Quote from Funbeat user on 29 May 2011, 17:24Ja böjer man fram överkroppen vid höftleden brukar det kunna leda till trött i ryggen långt ner, bland annat.
Fick ett tips som man kan prova om man vill känna hur det känns att luta fram i fotled ist för att böja i höften, man ställer sig mot en vägg me
Ja böjer man fram överkroppen vid höftleden brukar det kunna leda till trött i ryggen långt ner, bland annat.
Fick ett tips som man kan prova om man vill känna hur det känns att luta fram i fotled ist för att böja i höften, man ställer sig mot en vägg me
Quote from Funbeat user on 29 May 2011, 17:27Pannan i väggen då? Bara för att fatta vilket håll? Jag försökte tänka på detta när jag joggade idag, men lyckades inte kombinera det med min ståtliga raka hållning.
Pannan i väggen då? Bara för att fatta vilket håll? Jag försökte tänka på detta när jag joggade idag, men lyckades inte kombinera det med min ståtliga raka hållning.
Quote from Funbeat user on 29 May 2011, 17:56Ja precis pannan i väggen, det kan underlätta just för att få till känslan när man lutar framåt.
Provade att luta fram när jag var ute innan jag hade testat mot en vägg, och det blir lätt att man vill böja sig i höften :P!
Ja precis pannan i väggen, det kan underlätta just för att få till känslan när man lutar framåt.
Provade att luta fram när jag var ute innan jag hade testat mot en vägg, och det blir lätt att man vill böja sig i höften :P!
Quote from Elias Engqvist on 29 May 2011, 20:51Spring inte in i väggen nu bra!
Spring inte in i väggen nu bra!