Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningLöparbanor för allmänheten?
You need to log in to create posts and topics.

För att förtydliga mitt inlägg: Det var alltså Militärbanan jag skulle hålla mig ifrån vid halt/blött väder.

Edit: Joakim, här kan du ser hur det ser ut på Karlberg, bilder från när jag och Pia the Princess testade den.

http://www.funbeat.se/life/blog/s

Jag tänkte springa runt fotbollsbanan som jag via Eniro mätte upp till ca 400 meter. Det ser ut att vara stig eller grus väg runt fotbollsplan.

Fia: Man slajdar ju ner för stegen! Både händer och fötter på utsida å så bara glid!

Svenska löparbanor i Google maps:
http://maps.google.com/maps/ms?msa=0&msid=111617954844976211395.000451bd96cbccebbfc06

Lägg gärna till om du känner till någon bana som inte är med.

Stora Mossen har en riktigt bra löparbana faktiskt. Lagom mjuk och så där. Tyvärr så ligger västra delen i skugga länge så det brukar dröja med att det är isfritt.

Just nu är väl Spånga IP isbana som är öppen för allmänheten eller nått sånt?

Danderyds Gymnasium är friidrottsanläggningen där jag håller till. Tibblevallen i Täby nån gång ibland. Båda är alltid öppna.

my swedish is ok (at reading anyway!).. Just wondering is it possible for the public to use Stadion during the week for training?? Do I need to be a membe of an Idrottsklubb?

Hinderbanan vid Karlbergs slott lär vara stängd för allmänheten sedan hösten 2011 för att för många glada amatörer skadade sig mer eller mindre allvarligt. Jag har dock sett några enstaka leka där ändå så jag vet inte om det fortfarande gäller.

Annars f

Om vi talar 400 m tartanbana så skulle jag säga att Stadions är ganska så oslagbar. Östermalm IP i närområdet är också helt OK.