Quote from Funbeat user on 15 May 2010, 22:55Rhinicort Aqua is the shit ... för mig iaf.
Jag har även gjort hyposensibilisering men det är ju en mer långsiktig lösning.
Rhinicort Aqua is the shit ... för mig iaf.
Jag har även gjort hyposensibilisering men det är ju en mer långsiktig lösning.
Quote from Joel Enqvist on 16 May 2010, 11:37Johanna, jag har liknande känningar, särskilt under träning; i princip känns det bara i halsen, det är irriterat och ibland lite rossligt.
Utöver nämnda symtom så känner jag mig lite seg, jag brukar annars känna mig pigg under de flesta passen, nu är jag
Johanna, jag har liknande känningar, särskilt under träning; i princip känns det bara i halsen, det är irriterat och ibland lite rossligt.
Utöver nämnda symtom så känner jag mig lite seg, jag brukar annars känna mig pigg under de flesta passen, nu är jag
Quote from Funbeat user on 16 May 2010, 14:54Rhinocort Turbohaler (receptbelagt pulver) funkar super.
Rhinocort Turbohaler (receptbelagt pulver) funkar super.
Quote from Susan Hartley on 16 May 2010, 15:16Jag brukar inte ha några större besvär från näsa och ögon. Istället sätter det sig på luftrören eller som ett år då jag korsreagerade på nästan allt jag åt. Men det brukar variera från år till år. Det har fungerat bra hittills i år, men nu kärvar verklige
Jag brukar inte ha några större besvär från näsa och ögon. Istället sätter det sig på luftrören eller som ett år då jag korsreagerade på nästan allt jag åt. Men det brukar variera från år till år. Det har fungerat bra hittills i år, men nu kärvar verklige
Quote from Susan Hartley on 16 May 2010, 15:17Anders: Turbohaler, är det en extra sportig medicin? 😀 😉
Anders: Turbohaler, är det en extra sportig medicin? 😀 😉
Quote from Funbeat user on 16 May 2010, 15:36-Joru, är man så långsam som jag så griper man varje halmstrå 😉
-Joru, är man så långsam som jag så griper man varje halmstrå 😉
Quote from Funbeat user on 16 May 2010, 15:43Jag får extra mycket problem med astma under pollensäsongen. Vissa löppass är riktigt jobbiga, även om jag tagit pollen- och astmamediciner. Men för det mesta funkar det här ganska bra för mig:
En Aerius om dagen
Symbicort morgon och kväll
Bricanyl en st
Jag får extra mycket problem med astma under pollensäsongen. Vissa löppass är riktigt jobbiga, även om jag tagit pollen- och astmamediciner. Men för det mesta funkar det här ganska bra för mig:
En Aerius om dagen
Symbicort morgon och kväll
Bricanyl en st
Quote from Funbeat user on 16 May 2010, 16:02Tänk nu på att det är doping som ni snackar om.
Tänk nu på att det är doping som ni snackar om.
Quote from Funbeat user on 17 May 2010, 09:43Jag har hittat en kombo som funkar bra för mig nu i alla fall. En tablett Kestine på morgonen samt Rhinocort aqua morgon och kväll. Har gjort underverk för mina besvär och tröttheten är så bortblåst den kan bli med 2 småbarn hemma... 🙂
Jag har hittat en kombo som funkar bra för mig nu i alla fall. En tablett Kestine på morgonen samt Rhinocort aqua morgon och kväll. Har gjort underverk för mina besvär och tröttheten är så bortblåst den kan bli med 2 småbarn hemma... 🙂
Quote from Funbeat user on 22 May 2010, 20:37Sen i söndags 16/5 har jag haft stora allergiproblem, rosslig i halsen, täppt i näsan(trodde först det var en halsinfektion på G). Har varit trött och hängig också och inte orkat träna alls den här veckan.
Kör med Nasonex och aerius, förmodligen hade det
Sen i söndags 16/5 har jag haft stora allergiproblem, rosslig i halsen, täppt i näsan(trodde först det var en halsinfektion på G). Har varit trött och hängig också och inte orkat träna alls den här veckan.
Kör med Nasonex och aerius, förmodligen hade det