Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelNågon som fått Canyon -09 cykel …
You need to log in to create posts and topics.

Då får vi se om de är bättre i år då. I ett svagt önblick igår bestämde jag mig för att börja cykla (är det inte svårt att hålla balansen med bara två hjul? 😉 ) och beställde en Canyon Roadlite 7.0 som de skulle ha i lager.

Nu skall jag akta mig för a

Shimano på en cykel säljer bättre i norden generellt.

Även i Italien säljer Shimano bättre än Campa.
Shimano om italienaren själv får välja.

Det är svårt för Canyon att undvika strul när dom bygger på order, det hänger mycket på att leverantörerna kan leverera komponenter i tid. Det är därför dom kan hålla lågt pris. Januari månad är det senaste jag skulle rekommendera att man beställer en cy

Campagnolo har sin plats på racercyklar och ShimaNO har sin i skogen o på "standardcyklar".

Förra året har jag för mig att det va nån lackeringsfabrik som lades ner. Jag tror på mindre strul i år.

Året innan var det datafel och året innan dess för många order.
Måste vara svårt att planera när kunderna redan har betalat och räntan är en inkomstkälla till skillnad mot att köpa in prylarna.

Men David, det blir ju en utgift om man levererar nåt man redan har fått betalt för. Helt logiskt att låta bli att leverera. Man har ju inget att vinna på det 🙂

Tja, leverans inom utsatt tid verkar inte vara deras högsta prioritet.
Detsamma gäller reklamationer som också drar ut på tiden.

David: Att inte säga sammasak om o om o om igen verka inte vara din heller.
Låt folk prata om Canyon utan att tjata om leveranstod.