Quote from Funbeat user on 8 November 2008, 16:34Jag skulle rekommendera att vända sig till en fotspecialist. Det var vad jag gjorde. Jag har fått halvsulor specialgjutna till mig. De är det bästa som finns!
Ibland har jag ingen känning alls, ibland känns det rejält. Det varierar lite beroende på vilka
Jag skulle rekommendera att vända sig till en fotspecialist. Det var vad jag gjorde. Jag har fått halvsulor specialgjutna till mig. De är det bästa som finns!
Ibland har jag ingen känning alls, ibland känns det rejält. Det varierar lite beroende på vilka
Quote from Lars Mörrby on 8 November 2008, 16:46Vad menar du med fotspecialist??
Typ Löp&Sko som har ortoped i sin skobutik?
Vad menar du med fotspecialist??
Typ Löp&Sko som har ortoped i sin skobutik?
Quote from Funbeat user on 9 November 2008, 14:52Det var som sagt ett tag sedan, men jag minns att jag kunde inte gå 500 meter utan att stanna för att jag hade så ont. Jag har för mig att jag fick tag på en remiss via vårdcentralen till en fotspecialist (han hade någon form av utbildning, men minns inte
Det var som sagt ett tag sedan, men jag minns att jag kunde inte gå 500 meter utan att stanna för att jag hade så ont. Jag har för mig att jag fick tag på en remiss via vårdcentralen till en fotspecialist (han hade någon form av utbildning, men minns inte
Quote from Lars Mörrby on 11 November 2008, 10:21Var med på karate träning i lördags och blev mycket sämre i foten. HAr knappt kunnat gå alls efter det. (Har haft problem sedan i maj)
Jag ringde VC i går och fick tid i början av december.
Sedan stack jag bort till SportRehab i går och pratade med en s
Var med på karate träning i lördags och blev mycket sämre i foten. HAr knappt kunnat gå alls efter det. (Har haft problem sedan i maj)
Jag ringde VC i går och fick tid i början av december.
Sedan stack jag bort till SportRehab i går och pratade med en s
Quote from Funbeat user on 11 November 2008, 11:21Det där låter inget bra Börje. Dax att stanna upp och "börja om från början" med rehabiliteringen?
Råden som jag fick härovan tycker jag är riktigt bra. Råkar, av andra orsaker, ha en tid bokad hos husläkaren i morgon. Förutom den receptförskrivning jag
Det där låter inget bra Börje. Dax att stanna upp och "börja om från början" med rehabiliteringen?
Råden som jag fick härovan tycker jag är riktigt bra. Råkar, av andra orsaker, ha en tid bokad hos husläkaren i morgon. Förutom den receptförskrivning jag
Quote from Funbeat user on 11 November 2008, 13:30Jag tror att jag också dras med hälsporre.
Jag sprang ett långpass på nästan 34 km två helger i rad i slutet av september. Min vänsterhäl pallade inte med det andra passet . Jag hade ont redan vid drygt 20, men dum som man är så biter man ihop för man vil
Jag tror att jag också dras med hälsporre.
Jag sprang ett långpass på nästan 34 km två helger i rad i slutet av september. Min vänsterhäl pallade inte med det andra passet . Jag hade ont redan vid drygt 20, men dum som man är så biter man ihop för man vil
Quote from Funbeat user on 11 November 2008, 14:45Husmorstips vid all kylbehandling är att köpa en påse ärtor (enkom för detta ändamål...) Formar sig bra efter aktuell kroppsdel o sen hivar man in den i frysen igen. Man kan komplettera med en liten gästhandduk el dyl emellan ärtpåsen o kroppen om man tyc
Husmorstips vid all kylbehandling är att köpa en påse ärtor (enkom för detta ändamål...) Formar sig bra efter aktuell kroppsdel o sen hivar man in den i frysen igen. Man kan komplettera med en liten gästhandduk el dyl emellan ärtpåsen o kroppen om man tyc
Quote from Funbeat user on 11 November 2008, 16:18Börjar nu bli lite bättre igen. Det kommer och går lite, ibland vet jag inte varför.
Har fått en massa råd och tips från allehanda håll har provat en hel del.Har nu använt hälinläggen som sjukgymnasten tipsade om ett tag. Kan konstatera att de funkar i
Börjar nu bli lite bättre igen. Det kommer och går lite, ibland vet jag inte varför.
Har fått en massa råd och tips från allehanda håll har provat en hel del.
Har nu använt hälinläggen som sjukgymnasten tipsade om ett tag. Kan konstatera att de funkar i
Quote from Funbeat user on 11 November 2008, 19:00Mycket skador blev det....löpning sliter hårt. Jag har haft en del hälseneproblem men de läker ju ut bara man vilar. Den enklaste lösningen för skadeproblem är: Undvik att bli skadad!
1. Använd bra skor (gör ett löptest så du får skor efter ditt löpsteg o
Mycket skador blev det....löpning sliter hårt. Jag har haft en del hälseneproblem men de läker ju ut bara man vilar. Den enklaste lösningen för skadeproblem är: Undvik att bli skadad!
1. Använd bra skor (gör ett löptest så du får skor efter ditt löpsteg o
Quote from Funbeat user on 11 November 2008, 19:28Jag tror också att roten till hans problem ligger i det täta tävlandet.
Jag tror också att roten till hans problem ligger i det täta tävlandet.