Quote from Guest on 19 March 2010, 06:27Jag har lite konstiga arbetstider & framförallt jobbar jag mycket natt vilket en del kanske lagt märke till.;)
Hursomhelst så snurrar man lite på dygnet och det blir därför många gånger så att jag ger mig ut på sena löppass mellan 20-22 innan jobbet. (Va
Jag har lite konstiga arbetstider & framförallt jobbar jag mycket natt vilket en del kanske lagt märke till.;)
Hursomhelst så snurrar man lite på dygnet och det blir därför många gånger så att jag ger mig ut på sena löppass mellan 20-22 innan jobbet. (Va
Quote from Funbeat user on 19 March 2010, 06:37Förstår dig fullkomligt.
Nu hade jag en period 3 jobb + ensamstående med barn.
Så vad göra?
Jo jag drog iväg runt midnatt ut i skogen på stigar jag lärt mig och så höll jag på 1 - 2 timmar.PS. Jag bodde på landet med förstående grannar.
Min son vaknad
Förstår dig fullkomligt.
Nu hade jag en period 3 jobb + ensamstående med barn.
Så vad göra?
Jo jag drog iväg runt midnatt ut i skogen på stigar jag lärt mig och så höll jag på 1 - 2 timmar.
PS. Jag bodde på landet med förstående grannar.
Min son vaknad
Quote from Funbeat user on 19 March 2010, 08:45Jag upplever väl egentligen samma sak på mina morgonpass (ger mig ut runt 05:30), förutom att det inte finns några tv-apparater som är på eller några lampor som lyser. Allt är helt knäpptyst. Mot slutet av passet kan man möta någon gubbe i morgonrock som
Jag upplever väl egentligen samma sak på mina morgonpass (ger mig ut runt 05:30), förutom att det inte finns några tv-apparater som är på eller några lampor som lyser. Allt är helt knäpptyst. Mot slutet av passet kan man möta någon gubbe i morgonrock som
Quote from Funbeat user on 19 March 2010, 08:52Det är mina absoluta favoritpass under sommaren, sval och härlig luft, lugnt och lite trafik, oftast ljust nog att springa varsomhelst. I somras tränade vi båda mot Marathon och med 2 barn blev det då inte så mycket annan tid över än att springa just på n
Det är mina absoluta favoritpass under sommaren, sval och härlig luft, lugnt och lite trafik, oftast ljust nog att springa varsomhelst. I somras tränade vi båda mot Marathon och med 2 barn blev det då inte så mycket annan tid över än att springa just på n
Quote from Elias Engqvist on 19 March 2010, 09:36Jodå, det har blivit många sena pass under årens lopp och det är alltid en annorlunda upplevelse. Sprang bl.a. en del i stockholm i vintras då det snöade som mest och runt midnatt var det bara snösvängen och jag som var ute verkade det som.
Morgonpassen
Jodå, det har blivit många sena pass under årens lopp och det är alltid en annorlunda upplevelse. Sprang bl.a. en del i stockholm i vintras då det snöade som mest och runt midnatt var det bara snösvängen och jag som var ute verkade det som.
Morgonpassen
Quote from Funbeat user on 19 March 2010, 09:45Jag springer till och från mitt jobb. Det blir både sena kvällar och tidiga morgnar då jag jobbar både dagar, kvällar och nätter. Att springa ut i gryningsljuset är nog det bästa.
Jag springer till och från mitt jobb. Det blir både sena kvällar och tidiga morgnar då jag jobbar både dagar, kvällar och nätter. Att springa ut i gryningsljuset är nog det bästa.
Quote from Funbeat user on 19 March 2010, 09:57Jag har full försåelse för känslan även om jag själva aldrig löper speciellt tidigt eller sent i bebyggda områden, men jag upplever ofta det omvända:
vi promenar ca 1 timme var dag med hunden och ofta hamnar den promenaden efter middagen (18-19) och då är
Jag har full försåelse för känslan även om jag själva aldrig löper speciellt tidigt eller sent i bebyggda områden, men jag upplever ofta det omvända:
vi promenar ca 1 timme var dag med hunden och ofta hamnar den promenaden efter middagen (18-19) och då är
Quote from Funbeat user on 19 March 2010, 10:00Tar en löprunda fredagkvällar (barnfamilj = tidsbrist & hård priotitering) och det enda negativa med det är att man måste avstå från glaset med rödvin till fredagsmiddan. I allt övrigt helt underbart skönt att vara ute i en avfolkad fridfull sovstad.
Tar en löprunda fredagkvällar (barnfamilj = tidsbrist & hård priotitering) och det enda negativa med det är att man måste avstå från glaset med rödvin till fredagsmiddan. I allt övrigt helt underbart skönt att vara ute i en avfolkad fridfull sovstad.
Quote from Funbeat user on 19 March 2010, 10:22Kommer aldrig glömma en solig midsommardagsmorgon när jag och min cykel kunde köra helt ostört på alla vägar.
Fanns inte någon som var redo att köra bil dagen efter midsommarafton som det verkade.
Såna stunder är magiska, när man är ensam med världen (L)
Kommer aldrig glömma en solig midsommardagsmorgon när jag och min cykel kunde köra helt ostört på alla vägar.
Fanns inte någon som var redo att köra bil dagen efter midsommarafton som det verkade.
Såna stunder är magiska, när man är ensam med världen (L)
Quote from Funbeat user on 19 March 2010, 10:25Förra vintern blev det många sena pass från Södermalm runt Årstaviken. Några etsade sej fast i minnet mer än andra.
En sen vindstilla kväll där det hade kommit en centimeter nysnö, en ynka grad kallt, en nästan full måne sken i gliporna mellan molnen och
Förra vintern blev det många sena pass från Södermalm runt Årstaviken. Några etsade sej fast i minnet mer än andra.
En sen vindstilla kväll där det hade kommit en centimeter nysnö, en ynka grad kallt, en nästan full måne sken i gliporna mellan molnen och

