Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Som jag skrev några inlägg ovan så kom ungefär 20% av herrarna in under herrarnas silvertid 1986. .

Om du har för lite att göra så kolla gärna den här listan själv, kul läsning för statistiknördar . 🙂

http://www.lidingoloppet.se/Documents/Resultat%20

Rätta mig om jag har fel, men K30 har väl inte haft speciellt hög status bland elittjejerna därför vlir det svårt att utifrån påslag på dam- respektive herrvinnartiderna avgöra om medaljtiderna är "rättvisa".

Så är det. Det är milen som är huvudklass för damerna och jag tror att vinnaren av K30 hade fått det tufft mot Isabellah som vann milen.

Sorry min lust att plöja resultatlistor just nu är rätt låg, mår inget vidare ...
Hur många kvinnor deltog i K30 1986? 117 och jag får det till att TVÅ klarade 2:15? och 14 klarade under 2:38. (läser jag fel?)
vilket blir 1,7% respektive knappt 12% vilket

Skulle jag gissa så springer dameliten LTL, medan de duktiga motionärerna idag hellre vill springa K30?
(Men Meeri Bodelid var väl inte så illa? Hon brukade väl inte ligga sååå långt efter Grete när de sprang isamma tävling?)

Ja du har rätt Lingling. Silver, inte 2:15 ska det stå. Jag ändrar. Tjejerna är lite mer intresserade av tremilen nu och dessutom snabbare.

Intressant diskussion det har blivit! 🙂

Jag sticker ut hakan lite här och påstår, med glimten i ögat, att det tro fasen att "det var bättre förr"! "Då" jobbade kvinnor betydligt mer deltid, om än alls, vilket resulterade i att männen kunde springa hur

Handlar ju mer om hur man planerar sin tid. Löpning på elitnivå kräver ju inte så himla mycket tid och är väldigt lättillgängligt i jämförelse med cykling, längdskidor, triathlon mm.

Att byta ut jobbpendling mot att springa så blir det ju inga problem a

@Sylvia: Du har samma hypotes som jag i denna tråd: http://www.funbeat.se/discussion/show.aspx?ThreadID=1095614
Jag tror det kan ligga en del i det.