Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelSpinna för att cykla snabbt
You need to log in to create posts and topics.

Vet ju att det är lite annorlunda muskelaktivitet i underkropp på en rejser, kontra mtb och tt/tempo cykel. Detta mest pga av(?) hur långt ifrån och vilken vinkel sadeln har mot vevhuset. Så det är väl den inställningen som är viktigast?
Sedan kan man ju

Muskelminnet är jättebra att ha. Jag märker direkt om jag sitter "fel". Sedan gäller det att komma på vad som är fel, klossar, sadel, sadelhöjd osv. Det är alltid ett mekande innan alla variabler är som mitt muskelminne vill ha det.

Säg då att vi får till en samma lika position på en spinningcykel och tar bort den faktorn.
Kvar finns då skillnaden på mekaniken, cykel på trainer, testcykel och spinningcykel.

Trainer och testcykel har ju båda fri bakåttramp(?) medans på en spinningcyk

Men får du det på en spinningcykel. De har väl inte standardvevparti?

"Vid visst/lättare motstånd så hjälper den även till att driva runt tramporna om man ger den en liten skjuts."

Där har vi problemet, i alla fall med rundtrampsträningen.

Om du kör "lättare".. Vem kör lätt? (H)
Och vem slutar trampa??

@david, centrum utav ett vevparti är ju alltid ett centrum, oavsett vad för parti det är. Kan dock tänka mig att vevarmslängden diffar och därigenom påverkar effekten/muskelminne och säkert

Ja det var du som skrev det, 😉 och du får samma hjälp när du kör tungt = samma roterande massa.

Jimmy. Läs trådstarten. Jävligt trist när trådar hela tiden ska kapas av folk som vill att den egna träningen skall saluföras till hela mänskligheten. Föredrar du annan vinterträning framför spinning, så varsågod. Det skiter väl TS i? Han frågade om spinn

och bredden på vevparti/vevlager skiljer ev. Det intressanta är att få en bra trampteknik och då ingår muskelminnet.

Kanske intressant för TS; http://www.cykel-spinning.se/2007/05/r-spinning-bra-trning-fr-en-cyklist.html