Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Jo, det finns nog lite att ta på den tiden. Hade jag varit mer pressad på de sista varven så fanns nog lite mer. Men efter att ha passerat en löpare efter 3 varv och han hakade inte på så hamnade jag lite i ingemansland. Det positiva var att benen var med

Väntar gärna nya resultater snabb och medeldistans , när det börjar vara tid till de. Här uppe på landet är det ännu vinter.Många åker ännu skidor.

Hör av er! Tack förhand! (H)

Ett blygsamt årsbästa. Men detta efter en hård träningsvecka och tuffa intervaller dagen innan. Dessutom kraftig blåst och ett alldeles för snabbt första varv, vilket jag skyller på loppets hare (Mattias Sunneborn). Varvade på 1:15 men i mål på mindre imp

Grattis Leif års bästa! Året har bara börjat! Så ses vi framåt!!:-)

Första tävling til det här år. Kanse lite längre än medeldistans och förresten "Teränglöpning". 5 kilometer på asfallt väg. Oficiellt mätt sträcka. Lohijärvi i Finska sidan . Tävlingen heter Vappu hölkkä.

Fick lysande tid 5Km- 18:26 min. som är mitt PB

Bra långdistanslopp där Juhani! 😉

Själv är jag skadad i ena foten, så har inte kunnat springa på tre veckor. Men idag gjorde jag ett 100m testlopp på 13,1m. Nöjd med tanke på omständigheterna. Det är ändå bättre än sprintpremiären förra året.

Lars Det var bra tid! Det är dags mig också att träna mera intervaller och backträning. Få bara hoppas att håller sig skadefri och annars också frisk. Det är ännu kallt här uppe på Övertorneå och Eljus spåret är inte ens smält ännu.Där är det blött. Men I

Väntar gärna resultater från olika tävlingar!!

Ska själv tävla den 4 och 5 Juni I Boden sommar spel. 100,200 och 800 meter .

Vi återkommer ! 🙂

Inte mycket att skryta med: 200m på 27,5 och 400m på 62,1 (handtider).

Lars ! 200 meters tid är inte alls illa! (t+)