Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

-> David Jag hade det jättetrevligt i lördags och passade på att njuta. men springer jag LL igen vill jag nog ha bättre möjligheter att springa snabbare och undrar helt enkelt hur man kan förbättra det dåliga utgångsläget.

-> Johan N Tiderna jag angav va

Det går på LL också, men, förmodligen liksom i alla andra lopp, i mån av plats. Det går inte längre när startgruppen är full.

Vilka lopp kan man seeda om sig på plats, föfutom LL?

@Henrik: Du får träna mer, bli en bättre löpare och lära dig att öppna snabbare så har du precis lika stor chans att göra en bra tid som alla andra i LL. Att ljuga sig till en bättre startplats gör dig bara till en fuskare och vem vill vara en fuskare!?

Ett annat problem är galn... optimisterna som rusar i världsrekordfart från början och sen sänker farten redan efter ett antal 100 meter. De blir då en propp för de som springer kontrollerat och "professionellt", och vet hur långt loppet är och sin kapaci

Sven:
Eller så vet galningarna att "alla andra" kommer rusa i början och försöker komma före dem in på den knixigare delen av banan.

@Magnus - Vasaloppet

Och plötsligt försvann alla tankar på att springa Lidingöloppet.
Det verkar jättestressigt, ju!

Galningarna är de som inte kan förstå skillnaden mellan (ex vis) en 4:00/km-löpare som startar i sitt tempo och en 5:00/km-löpare som tar sig vatten över huvudet (dvs galningarna själva).

Ja, man skall veta sin plats och inte springa för fort!!! 😀