Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningTips på bra "Återställare"?
You need to log in to create posts and topics.

Inte nödvändigtvis. Det är ju bättre att tillföra energin i lagom takt än att få "spikar". Magen mår mycket bättre av det åxå.

Då är mazariner lämpliga med både långsamma och snabba kolhydrater.

Sebastian har du testat detta på långpass? Vore intressant att höra om det fungerar.

/Christian

Jag har inte testat på långpass än, men idag körde jag 15 km distans och då funkade det toppen. Blandade ca 5 dl och drack ett glas innan jag stack ut. Fyllde sen upp flaskan med vatten (utspätt totalt 6 dl) och tog med den i handen. Drack ca 4 dl under p

Kanelbullar funkar också perfekt. (t+)

Havregrynsgröt med ett ägg i (ett ägg per dl gryn), kanel, pumpafrön, banan och russin.

Min belöning efter långpass. Funkar och är väldigt gott!

Fia: oh ja, kanelbullar med mjölk är underbart det också!

Lite meckigt och hålla på med kanelbullar och mjölk när man springer hehe, men efter kan ni få bjuda på en!

Messa mig när du använt fröna skarpt är du snäll!!!!

Ang Chia Fresca som Sebastian skriver om ovan, och om det funkar på långpass som Christian undrar: jag körde det som egen sportdryck när jag sprang maran i somras (Ölands Maraton). Inga problem alls med magen eller brist på ork. Chia-fröna är listiga på s

Tack för rapporten! Jag ska fortsätta att utforska möjligheterna med Chiafröna. Det finns oändligt många användningsområden!