Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningTV4: Sverige springer
You need to log in to create posts and topics.

Roligt med detta program. Se http://www.tv4play.se/sport/sverige_springer?selId=1.1595844.

Däremot så reagerade jag på att man rekommenderade pronationsskydd för att minska skaderisken. Det finns ju inga test som visar att pronationsskydd minskar skaderi

Jag reagerade mest på att de ägnade en massa tid åt... stavgång.
Jag menar, hallå? Vad är det i "springer" som TV4 har svårt att förstå?

Visst vill vi hellre se löpning (speciellt med Musse), men temat från TV4 var faktiskt skador och förebyggande av sådana. Inte helt orimligt att ta upp stavgång som alternativträning.

Dom får byta namn på programmet till " Sverige rör på sig" 🙂 Då funkar det med stavgång med.

Tanken med stavgångsinslaget var nog för att visa ett alternativ vid skadeproblem men jag hade tyckt det varit intressantare och mer relevant med inslag om vattenlöpning, spinning eller rehabträning i gymmet.

Stavgång i brant backe, motlut, är mycket bra VO2träning. Utan att man för den skull behöver springa.

Har man ingen backe kan man göra samma sak i en myr eller träsk.

Tittade för första gången igår, och tyckte det var helt ok. Konstaterade lite förvånat att alla deltagare i programmet verkade halsa Proviva eller dylikt, till och med gänget som var och sprang i Portugal! Det hela fick sin förklaring när jag såg vilka so

Det är inte gratis att göra TV-program. Någon måste betala. Proviva kunde tydligen tänka sig att bidra mot reklam i utbyte. Skaparna av programmet accepterade reklamfaktorn och tog emot pengarna. Ska det vara reklamfritt (t.ex. SVT) får tittarna betala (T

@Markus:
Jo jag förstår det. Jag antar att jag tillhör det gamla gardet som växte upp med endast två tv-kanaler och fortfarande inte har vant oss helt vid all reklam.

Och jag får tillstå att det är väldigt positivt med ett program om löpning!

Näpp. Man är lite trött på folk som tycker att reklam är av ondo...
sedan så kan man ju ha åsikter om bättre och sämre produktplaceringar, men så länge som de diskuteras så är det ju en bra placering i reklamsyfte.