Quote from Guest on 4 November 2012, 20:22Började springa i somras och behöver nu kläder att springa i över vintern (i göteborg, dvs ibland kallt, och mycket regn...) Försöker köra till och från jobbet så ofta som möjligt vilket gör att det är bra med något som torkar hyfsat lätt. Eller tights so
Började springa i somras och behöver nu kläder att springa i över vintern (i göteborg, dvs ibland kallt, och mycket regn...) Försöker köra till och från jobbet så ofta som möjligt vilket gör att det är bra med något som torkar hyfsat lätt. Eller tights so
Quote from Funbeat user on 4 November 2012, 20:32När det är kallt så blir det vintertights.
Även om det inte regnar så blir det blöta så jag brukar inte bry mig så mycket om det.
Bara man kan byta om snabbt efter avslutat pass så brukar det inte vara några problem för mig i alla fall.Personligen skul
När det är kallt så blir det vintertights.
Även om det inte regnar så blir det blöta så jag brukar inte bry mig så mycket om det.
Bara man kan byta om snabbt efter avslutat pass så brukar det inte vara några problem för mig i alla fall.
Personligen skul
Quote from Funbeat user on 4 November 2012, 20:40Några erfarenheter av vintertights i "funktionsmaterial". Som sagt så tenderar de ju att bli blöta ändå och då kanske de som är vatten/vindavvisande bara känns som plastpåsar på benen?
Några erfarenheter av vintertights i "funktionsmaterial". Som sagt så tenderar de ju att bli blöta ändå och då kanske de som är vatten/vindavvisande bara känns som plastpåsar på benen?
Quote from Funbeat user on 4 November 2012, 20:50Jag brukar använda vanliga tights fram till en bit under nollan. Vid kallare väder så blir det även underställsbyxor och det håller ner till 15-20 minus. Kallare än så har vi sällan i Skåne.
För regn har jag inga särskilda kläder. Blöt blir man ändå 😉
Jag brukar använda vanliga tights fram till en bit under nollan. Vid kallare väder så blir det även underställsbyxor och det håller ner till 15-20 minus. Kallare än så har vi sällan i Skåne.
För regn har jag inga särskilda kläder. Blöt blir man ändå 😉
Quote from Funbeat user on 4 November 2012, 21:02Vintertightsen brukar åka på när det är -10.
Jag har ganska håriga ben som isolerar. 😉
Vintertightsen brukar åka på när det är -10.
Jag har ganska håriga ben som isolerar. 😉
Quote from Funbeat user on 4 November 2012, 21:14Men du använder mössa?
Men du använder mössa?
Quote from Funbeat user on 4 November 2012, 21:49Själv använder jag mig av North Bend underställ.
Jacka: http://www.sportamore.se/produkt/35901-newline-base-cross-jacket-m-blaSamt byxor från North Bend med vind/vatten avvisande framtill och AC baktill.
En gammal mössa och ett par tunna vantar.🙂
Själv använder jag mig av North Bend underställ.
Jacka: http://www.sportamore.se/produkt/35901-newline-base-cross-jacket-m-bla
Samt byxor från North Bend med vind/vatten avvisande framtill och AC baktill.
En gammal mössa och ett par tunna vantar.
🙂
Quote from Funbeat user on 4 November 2012, 22:03Dobsom R90 byxor skulle inte jag vilja springa i vid kallt regn. Tycker det är bättre med tights som håller sig varma mot kroppen även om dom är blöta.
Dobsom R90 byxor skulle inte jag vilja springa i vid kallt regn. Tycker det är bättre med tights som håller sig varma mot kroppen även om dom är blöta.
Quote from Ulrika Ekelund on 4 November 2012, 22:13Jag tar på mig det som ligger överst i lådan.
Jag tar på mig det som ligger överst i lådan.
Quote from Funbeat user on 4 November 2012, 22:41http://www.ullmax.se/showproduct.asp?ID=1167
Allt annat är sekundärt
http://www.ullmax.se/showproduct.asp?ID=1167
Allt annat är sekundärt