Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Jag kör bara med Malmstens monterbara, liksom i princip alla andra simmare jag känner gör. Men jag kan tänka mig att de är en viss tröskel av vänja sig vid dom, om man aldrig använt sådana innan.

Jag brukar kasta snöret som ska vara mellan glasönen och i

Om man köper Malmstens, kom ihåg att ta på sig dom på rätt sätt, brukar finnas tydliga anvisningar på paketet. Grundprincipen är att man sätter glasen mot önen först och sen trär banden över huvudet.

På så sätt riskerar man inte att få de hårda (och vas

Funderar på malmstens monterbara. Har förstått att dom flesta tävlingsimmare kör med sånna. Hur känns de med hård kant? Vänjer man sig eller man kanske inte ens känner av de? Är de bra motionsglasön eller är de mer tävlingsglasön?

Malmstens är så all-round som de kan bli och de enda du behöver. Eventuellt två uppsättningar, en för ute (med spegel) och en ljusare för inomhus.

Kan inte uttala mig om de känns hårda. Personligen anser jag inte det men har väl burit dem några timmar f

Hej Kalle 🙂

Jag köpte ett par av Olanders monterbara och de fungerar klockrent. Jag hade tidigare nån variant med silikonkant och de bara släppte in vatten och satt konstigt. De nya med hårda kanter känns nästan inte alls efter ett tag och är faktiskt t

Jag var så dum att jag gick på att köpa det som min crawlkursinstruktör tyckte... det skulle jag INTE ha gjort. De läcker in vatten och då hjälps det inte att de sitter skönt faktiskt... (t-)

Kalle: Nästan alla tävlingssimmare använder sig av Malmstens hårda även vid träning, inte bara tävling. Kan kanske ta en stund att vänja sig vid, men sen sitter dom skönt och man tänker inte på att det är hård kant (så länge man inte får sig en spark i do

Adrian: Var får man tag på dem? Finns de att beställa på nätet?

http://tinyurl.com/yd7qygw

http://www.simma.se/