Quote from Funbeat user on 18 September 2012, 20:34Pröva med att göra bensparken under vattnet , låt inte fötterna komma upp, det är jobbigt men det ger en bra känsla för vilket ( grepp ) du har .
Pröva med att göra bensparken under vattnet , låt inte fötterna komma upp, det är jobbigt men det ger en bra känsla för vilket ( grepp ) du har .
Quote from Tomas Stöt on 18 September 2012, 21:37Karin - så var det för mig med det två första gångerna. Jag la plattan åt sidan och körde liksom utan..Hade armarna rakt som en pil i stället...och då tuffa jag fram.
Det är först nu två år senare jag kan hantera plattan och komma framåt vid benspark. Då
Karin - så var det för mig med det två första gångerna. Jag la plattan åt sidan och körde liksom utan..Hade armarna rakt som en pil i stället...och då tuffa jag fram.
Det är först nu två år senare jag kan hantera plattan och komma framåt vid benspark. Då
Quote from Funbeat user on 18 September 2012, 21:47Okej! Tack alla, för de fina tipsen. Ska prova imorgon.
Okej! Tack alla, för de fina tipsen. Ska prova imorgon.
Quote from Funbeat user on 18 September 2012, 22:25Min dotter hade samma problem. Fick samma kommentarer av tränaren att. ni gör rätt. Gör man rätt så kommer man frammåt !!!!
Skönt att alla våra simträning nu går en väldigt bra utbildning.
Min dotter hade samma problem. Fick samma kommentarer av tränaren att. ni gör rätt. Gör man rätt så kommer man frammåt !!!!
Skönt att alla våra simträning nu går en väldigt bra utbildning.
Quote from Funbeat user on 18 September 2012, 22:28Min dotter hade samma problem. Fick samma kommentarer av tränaren att. ni gör rätt. Gör man rätt så kommer man frammåt !!!!
Skönt att alla våra simträning nu går en väldigt bra utbildning.
Min dotter hade samma problem. Fick samma kommentarer av tränaren att. ni gör rätt. Gör man rätt så kommer man frammåt !!!!
Skönt att alla våra simträning nu går en väldigt bra utbildning.
Quote from Funbeat user on 18 September 2012, 23:16Här en till som gjorde sin första lektion idag. Samma som man beskrivit ovan. Gjorde i princip helt rätt enligt läraren, men jag kom knappt framåt alls. Det ger sig framöver menade han. Jag var möjligen för spänd. Tyckte jag tänkte på allt: att inte spar
Här en till som gjorde sin första lektion idag. Samma som man beskrivit ovan. Gjorde i princip helt rätt enligt läraren, men jag kom knappt framåt alls. Det ger sig framöver menade han. Jag var möjligen för spänd. Tyckte jag tänkte på allt: att inte spar
Quote from Funbeat user on 19 September 2012, 09:33Vad är det som kommer efter hand? Uthållighet? Styrka? Teknik? Allt detta?
Vad är det som kommer efter hand? Uthållighet? Styrka? Teknik? Allt detta?
Quote from Funbeat user on 19 September 2012, 13:24Benspark med platta kan vara knepigt tycker jag. Det är stor risk att man ligger för högt med huvud och axlar vilket gör att benen sjunker. Motståndet i vattnet blir då mycket större.
Testa att ligga så strömlinjeformat som möjligt med huvudet ner i vatt
Benspark med platta kan vara knepigt tycker jag. Det är stor risk att man ligger för högt med huvud och axlar vilket gör att benen sjunker. Motståndet i vattnet blir då mycket större.
Testa att ligga så strömlinjeformat som möjligt med huvudet ner i vatt
Quote from Funbeat user on 19 September 2012, 16:26Kör utan platta med huvudet under vattnet, sträckt som en telefonstolpe (inbillar jag mig...hmmm?). Tror starkt att det är mina ben som är huvudproblemet. Krokiga ben, kobent?
Kör utan platta med huvudet under vattnet, sträckt som en telefonstolpe (inbillar jag mig...hmmm?). Tror starkt att det är mina ben som är huvudproblemet. Krokiga ben, kobent?
Quote from Funbeat user on 19 September 2012, 18:19Har inga problem med att köra benspark med platta. Fjärilskickar däremot tycker jag det är svårt att få till bra om man inte går ner med huvudet i vattnet och sträcker ut ordentligt.
Har inga problem med att köra benspark med platta. Fjärilskickar däremot tycker jag det är svårt att få till bra om man inte går ner med huvudet i vattnet och sträcker ut ordentligt.